Всеволод Ярополкович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всеволод Ярополкович
Народився невідомо
Помер до 1261
Громадянство Чернігівське князівство COA of Chernihiv Principality.svg
Титул князь
Термін 1246—1261 роки
Попередник Андрій Мстиславич
Наступник Андрій Всеволодович
Конфесія православ'я
Рід Ольговичі
Батько Ярополк Святославич
У шлюбі з Анастасія
Діти 1 син

Всеволод Ярополкович (*д/н — до 1261) — князь Чернігівський у 12461261 роках. Відомий лише за Любецьким синодиком.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Рюриковичів, гілки Ольговичів. Син Ярополка Святославича. Записаний у Любецькому синодику (поз. 27) з дружиною Анастасією. Близько 1214 року стає князем Сновським. З огляду на невеличкий розмір князівства, воно опинилося поза увагою монгольського війська під час навали 1239—1241 років на Південну Русь.

Дослідники Р. Зотов, М. Баумгартен та Л. Махновець вважають, що Всеволод, скориставшись поразкою чернігівських князів від монголів, плюндруванням останнім Чернігова зумів захопити його й стати чернігівським князем. Проти цього виступає Л. Войтович, що вважає неможливим отримання Чернігівського престолу таким дрібним князем. Проте, можливо, 1246 року Всеволода-Лаврентій зумів таки на деякий час зайняти Чернігів, але був вигнаний звідти Андрієм Всеволодовичем, сином Всеволода Чермного.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Анастасія (походження невідоме).

Діти: син, можливо, Андрій.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Войтович Л. В. Ольговичі. Чернігівські і сіверські князі // Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. — Львів: Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича, 2000. — 649 с. — ISBN 966-02-1683-1.