Всеволод Чермний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Всеволод Чермний
Великий князь київський
Початок правління: 1206
Кінець правління: 1212
Інші титули: Князь Козельський, Стародубський, Сіверський, Чернігівський
Попередник: Рюрик Ростиславич
Наступник: Інгвар Ярославич
Дата народження: невідомо
Дата смерті: бл.1215
Місце смерті: Чернігів
Дружина: Марія-Анастасія
Діти: Михайло, Андрій, Агафія, Віра-Олена
Династія: Рюриковичі
Батько: Святослав Всеволодович

Все́волод-Дани́ло Святосл́авич, відомий як Все́волод Че́рмний (також Всеволод Рудий, рік народження невідомий — помер після 1214 року) — князь чернігівський, Великий князь Київський (тричі — у 1206, 1207, 1210–1212 роках). Третій син Святослава Всеволодича і доньки полоцького князя Василька Святославича.

Життєпис[ред.ред. код]

1179 року Всеволод Святославич одружився з донькою краківського князя Казимира II Справедливого Марією-Анастасію[1]. 1183 року брав участь у великому переможному поході руських князів на половців на чолі з Святославом Всеволодичем і Рюриком Ростиславичем. 1191 року разом з іншими південноруськими князями невдало ходив до Половецької землі.

1201 року помер Ігор Святославич, і Всеволод Святославич вокняжився в Чернігові. Прагнув заволодіти київським престолом. У серпні 1206 року за сприяння Володимира Ігоровича забрав Київ у Рюрика Ростиславича. Тієї самої осені Рюрик за підтримки своєї рідні вигнав звідти Всеволода Святославича. Тоді Ольговичі (до клану яких належав Всеволод Святославич) зібрали велике військо. Не чекаючи на його прихід, Рюрик вернувся до свого домена Овруча.

У першій половині 1207 року Всеволод Святославич знову вокняжився в Києві, але в серпні 1207 року на нього пішов князь владимиро-суздальський Всеволод Юрійович. На шляху на південь Всеволод Юрійович зав'язав боротьбу з рязанськими князями. Скориставшись його затримкою, Рюрик Ростиславич у жовтні 1207 року вдерся до Києва. Не зумівши силою витіснити його з Києва, Ольговичі уклали з ним угоду, згідно з якою Київ повертався Всеволоду Святославичу, Рюрик сідав у Чернігові, а київські волості діставались Ростиславичам. Однак, осівши 1210 року в Києві, Всеволод Святославич не виконав умов договору: не дав обіцяних волостей «Ростиславлим внукам» на Київщині, а в 1211–1212 роках став виганяти їх звідти. Ті звернулися по допомогу до свого авторитетного родича — Мстислава Удатного, який княжив у Новгороді Великому. 1214 року Мстислав здобув Київ. Всеволод Святославич утік «за Дніпро», де незабаром помер.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Літопис руський. — К., 1989. — С. 326.

Джерела та література[ред.ред. код]

Попередник
Рюрик Ростиславич
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1206-1207
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Рюрик Ростиславич
Попередник
Олег Святославич
Alex Chernigiv.svg Князь Чернігівський
1204-1206
Alex Chernigiv.svg Наступник
Рюрик Ростиславич
Попередник
Рюрик Ростиславич
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1210-1212
вдруге
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Інгвар Ярославич
Попередник
Рюрик Ростиславич
Alex Chernigiv.svg Князь Чернігівський
1214-1215
вдруге
Alex Chernigiv.svg Наступник
Гліб Святославич