Всесвітній Уйгурський Конгрес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всесвітній Уйгурський Конгрес
World-uyghur-congress-logo.jpg
Абревіатура WUC
Тип політична організація
міжнародна організація
Засновано 16 квітня 2004
Країна Flag of Germany.svg Німеччина
Штаб-квартира Мюнхен
Керівник Dolkun Isad
Вебсайт uyghurcongress.org/en/

Всесвітній Уйгурський Конгрес (World Uyghur Congress, WUC) є міжнародною організацією, яка представляє спільні інтереси уйгурського народу, як у Східному Туркестані, так і за його межами.

Історія[ред. | ред. код]

Перша уйгурська організація, яка об'єднала більшу частину уйгурських громад, була створена у грудні 1992 року в Стамбулі і отримала назву Національний Конгрес Східного Туркестану. Через шість років у грудні 1998 року також у Стамбулі на з'їзді понад сорока уйгурських лідерів і приблизно трьохсот представників уйгурських громад з 18 країн ця організація була перейменована в Східно-Туркестанський Національний Центр (СТНЦ). Спочатку штаб-квартира СТНЦ була в Туреччині, але під тиском Китаю, центр перебазувався в Мюнхен.

16 квітня 2004 року СТНЦ був перетворений у Всесвітній Уйгурський Конгрес, об'єднавши всі групи вигнаних уйгурів, включно Американську асоціацію уйгурів (UAA) і Конгрес Уйгурської Молоді. На даний час президентом організації є Рабія Кадир, обрана на цю посаду в 2006 році. Помітна ділова жінка і політичний активіст, Кадир перебуває у вигнанні у Сполучених Штатах з 2005 року після шести років ув'язнення в Китаї за звинуваченням у «розголошенні державної таємниці».

Ідеологія та цілі[ред. | ред. код]

Ідеологією ВУК є уйгурський націоналізм. Історично уйгурський націоналізм, поряд з пантюркізмом, у русі опору уйгурів почав переважати з початком XX століття, засновниками його були лідери ТІРСТ (Тюркська Ісламська республіка Східний Туркестан) Сабіт Дамулла Абдулбакі, Мухаммад Імін Богра і Айса Юсуп Альптекіном. ВУК ставить за мету досягнення справжньої автономії Синьцзян Уйгурського автономного району в рамках КНР, що відповідає конституції КНР. Дотримується принципово ненасильницьких методів боротьби, і засуджує будь-які прояви екстремізму.

Діяльність[ред. | ред. код]

Діяльність організації полягає насамперед у правозахисній діяльності, моніторингу порушень прав уйгурів в КНР і за його межами. ВУК також веде активну пропагандистську діяльність з критики КПК, співпрацює з Тибетським урядом у вигнанні, китайськими дисидентами, правозахисними організаціями. Організація має представництва в Австралії, США, Великій Британії, Туреччині, Бельгії, Канаді, Нідерландах, Киргизії, Швеції та інших країнах.

Посада Ім'я Місцезнаходження
Президент Рабія Кадир США США
Почесний голова М. Різа Бекін Туреччина Туреччина
Головний радник Еркін Алптекін Німеччина Німеччина
Віце-президент Сайіт Тумтурк
Кахріман Хожамбердієв
Омар Канат
Аскар Жан
Самат Абла
Абдуміталіп Іміров
Туреччина Туреччина
Казахстан Казахстан
США США
Німеччина Німеччина
Норвегія Норвегія
Бельгія Бельгія
Генеральний секретар Долкун Айса Німеччина Німеччина
Заступники Генерального секретаря Аркін Амят
Абдурешит Турдіев
Туйгун Абдувелі
Туреччина Туреччина
Казахстан Казахстан
Канада Канада
Представники Дільшат Решит
Алім Сеітов
Швеція Швеція
США США

Проте, китайський уряд визначає Конгрес і групи, що приєдналися до нього, як терористичну організацію, яка використовує законне прикриття для незаконної мети — відділення уйгурів від Китаю. Багато лідерів ВУК оголошені в міжнародний розшук. КНР також звинуватило ВУК в організації масових протестів в Урумчі 5 липня 2009 року.

Посилання[ред. | ред. код]