Вусоногі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вусоногі
«Молюски» з книги Ернста Геккель Мистецькі форми природи (1904). У центрі - доросла самка вусоногого ракоподібного Sacculina carcini, що паразитує на крабові Carcinus maenas
«Молюски» з книги Ернста Геккель Мистецькі форми природи (1904). У центрі - доросла самка вусоногого ракоподібного Sacculina carcini, що паразитує на крабові Carcinus maenas
Chthamalus stellatus
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Arthropoda
Підтип: Crustacea
Клас: Maxillopoda
Підклас: Thecostraca
Інфраклас: Вусоногі (Cirripedia)
Burmeister, 1834
Синоніми
Thyrostraca, Cirrhopoda, Cirrhipoda, Cirrhipedia.
Посилання
Вікісховище: Cirripedia
Віківиди: Cirripedia
ITIS: 89433
NCBI: 6675
Fossilworks: 22117

Вусоно́гі (Cirripedia) — група членистоногих підтипу Ракоподібні, в якій відомо 1220 видів, у тому числі балянуси (морські жолуді).

Характеризуються в першу чергу тонкими, схожими на вусики, кінцівками. Характерною їхньою ознакою є вапнякова черепашка висотою до 40 см, в якій сховано тіло тварин у дорослому стані. Їхня личинка має три пари кінцівок і одне лобове око. Спочатку вона веде вільний спосіб життя, але потім прикріплюється до одного місця (наприклад, скелях), і в неї утворюється черепашка.

Вусоногі в більшості випадків гермафродити. Тільки у двох родів існує поділ на статі, але й тоді самці карликові, і ведуть на самках паразитичний спосіб життя.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Всі вусоногі живуть в морі і поширені по всій Землі, де часто прикріплюються до кораблів або швидко плаваючих тварин. Живляться вусоногі інфузоріями, радіоляріями і найдрібнішими личинками.

Перешкоджають морській сейсморозвідці — особливо в тропічних морях. Прикріплюються до сейсмічних кіс і навісного устаткування, порушують балансування, створюють шуми. Будучи морськими тваринами, вусоногі раки можуть подовгу залишатися поза водою, щільно закриваючи свою черепашку. Тому деяких вусоногих є можливість зустріти прикріпленими на таких місцях біля берега, куди вода потрапляє нечасто.

Класифікація

[ред. | ред. код]

Інфраклас включає близько 1220 відомих видів[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Martin Walters & Jinny Johnson (2007). The World of Animals. Bath, Somerset: Parragon]. ISBN 1-4054-9926-5.

Література

[ред. | ред. код]
  • Полтаруха О. П. Атлас-определитель усоногих раков (Cirripedia Thoracica) надсемейства Chthamaloidea Мирового океана — Товариство наук. вид. КМК, 2006. — 197 с.