Візгерт Регіна Вікентіївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Візгерт Регіна Вікентіївна
Народилася 14 квітня 1919(1919-04-14)
Павловськ, Царськосельский повіт[d], Санкт-Петербурзька губернія, РСФРР
Померла 23 листопада 2002(2002-11-23) (83 роки)
Донецьк, Україна
Діяльність хімік
Alma mater Хімічний факультет СПбДУ[d]
Заклад ДВНЗ ДонНТУ
Вчене звання професор

Візгерт Регіна Вікентіївна (нар. 14 квітня 1919, м. Павловськ, Ленінградська область — пом. 23 листопада 2002, Донецьк, Україна) — вчена в області органічної і фізико-органічної хімії, професорка кафедри загальної хімії ДонНТУ, докторка хімічних наук, соросівський професор, лауреатка премії НАН України ім. Л. Писаржевського

Біографія[ред. | ред. код]

Регіна Вікентіївна народилася 14 квітня 1919 р. в м. Павловську, Ленінградської області (Російська Федерація). Її батько, Вікентій Йосифович Візгерт працював на залізниці, мати Марія Аполлінаріївна Плавінська — працювала друкаркою. У сім'ї виховувалося троє дітей, з яких Регіна була найстаршою.

У 1926 р. Регіна Вікентіївна пішла в перший клас в м. Павловську. Незабаром батька переводять в м. Рибінськ (Ярославська область, Російська Федерація), куди переїжджає вся сім'я. Тут вона закінчує 7 класів. З 8 по 10 клас Регіна вчилася в одній із шкіл м. Ленінграда (нині Санкт Петербург). У 1936 році вона закінчила школу з відзнакою. У 1936 р. Регіна Вікентіївна вступила до Ленінградського університету(нині Санкт-Петербу́рзький держа́вний університе́т) на хімічний факультет.

У 1937 р. був заарештований і розстріляний її батько Вікентій Візгерт. На другому році навчання вона вийшла заміж за Бараніва С. С., який був також хіміком. Друга світова війна розпочалася відразу ж після того, як вона закінчила університет. У воєнні роки вона працювала в Самарканді(Узбекистан), в артілі з дублення овечої шкіри для фронту, а потім старшим лаборантом у військово — медичній лабораторії ім. С. М. Кірова на кафедрі санітарно — хімічного захисту.

Після війни, у 1945—1947 роках, Регіна Вікентіївна разом з академією повернулася в аспірантуру до професора Долгова Б. І., що працював в області кінетики і каталізу. В 1947 р. вона з чоловіком переїхала у місто Львів. Спочатку вона працювала у Львівському поліграфічному інституті, але оскільки не могла у повній мірі займатися там науковою діяльністю, починає роботу асистентом у Львівському політехнічному інституті. У 1953 р. вона захистила кандидатську дисертацію на тему «Синтез складних ефірів 4,4-диоксидифенілсульфона та дослідження їх гідролізу», за що їй була присуджена вчена ступінь кандидата хімічних наук. В 1965 р. Регіна Вікентіївна захистила докторську дисертацію «Вивчення реакційної здатності і механізму реакцій ароматичних сульфохлоридів, алкіл- і арилсульфонати з нуклеофільними реагентами». Після смерті Беркмана Л. П. вона почала завідувати кафедрою загальної і неорганічної хімії ЛПІ.

В 1966 році її чоловік стає членом-кореспондентом АН УРСР і переїжджає у Донецьк. Через сім років, у лютому 1973 року вона, разом із групою співробітників, аспірантів та частиною обладнання починає працювати у Донецькому політехнічному інституті (нині Донецький національний технічний університет).

Також вела активне громадське життя. З 1964 по 1973 вона була секретарем Львівського обласного управління Всесоюзного хімічного товариства ім. Д. Менделеєва, членом республіканського правління ВХТ ім. Д. Менделеєва, член секції науково-методичної ради Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР. У 1989 році вона стає завідувачем кафедри загальної хімії ДПІ Є автором 300 друкованих робіт та 42 авторських свідоцтв. Померла 23 листопада 2002 року у місті Донецьку.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Основним напрямком її роботи було вивчення сполук, що містить карбонільні і сульфонільні групи в реакціях з нуклеофільними реагентами в залежності від полярності середовища, природи групи, що змінюється, нуклеофільності реагентів на швидкість і вихід продуктів реакції.

Література[ред. | ред. код]

 • Девятилова Л. Ф. РЕГИНА ВИКЕНТЬЕВНА ВИЗГЕРТ [Електронний ресурс] / Л. Ф. Девятилова // ДОНЕЦКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ ТЕХНИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ Биобиблиография ученых ДонНТУ. — 2008.
 • Візгерт Регіна Вікентиївна //Відомі вчені Донецького Державного технічного університету (1921—2001): Біограф. довідник. — Донецьк, 2001. — С.58 — 59.
 • Візгерт Регіна Вікентіївна // Учені вузів Української РСР /Ред.: Л. А. Дашківська, Н. А. Милоцька, В. С. Сафоненко та ін.-К.,1968. — С.94.
 • Визгерт Р. В. Вся жизнь в науке // Профессора Донецкого Государственного технического университета рассказывают: К 80 — летию ДонГТУ. — Донецк, 2001. — С.6 — 21.
 • Вчений і патріот: Р. В. Візгерт // Рад. студент. -1969. -12 березня. 5. Годы не властны: [Р. В. Визгерт] //Сов.студент. -1979. -12 апр.
 • Залишила слід у серцях: Студенти групи ТЕсд-11 про Р. В. Візгерт // Рад.студент. -1962.- 13 лютого.
 • Кинетика и механизм органических реакций: (О работе над этой тематикой коллектива каф. общ.химии Львов.политехн.ин-та рук.проф. Р. В. Визгерт // Развитие органической химии на Украине / Под общ.ред. А. В. Кирсанова.-К.,1979.-С. 210—211.
 • Кинетика и механизм органических реакций: (О цикле работ, проведенных в Донец.политехн. ин-те Р. В. Визгерт //Развитие физической химии на Украине /Л. П. Барчук, А. А. Белодед, Л. А. Боярская и др.-К.,1989.-С.60.
 • Кубрак С. Соросовский профессор // Сов. студент.-1995.-6марта.
 • Люди славной профессии: [О Р. В. Визгерт] / Г.Марценюк //Львов. правда.-1968.- 5 дек.
 • Не переставать удивляться: (Беседа с доктором хим. наук, проф. каф. общ. химии Р. В. Визгерт) // Сов.студент.-1989.-13апр.
 • Походенко В. Д. Візгерт Регіна Вікентіївна // Вісн. АН УРСР. -1988. -No8.- С. 103—104.
 • Развитие неорганической химии в высших учебных заведениях: (О Р. В. Визгерт) //Развитие неорганической химии на Украине /В. И. Атрощенко, А. С. Бережной, Л. А. Боярская.- К.,1987. — С.71- 72.
 • Славные наши женщины: [О Р.Визгерт] / А.Кушнерова // Львов.правда.-1969.-8 марта.
 • Список професорів України які в 1994 р. здобули грант Соросівського Профессора //Освіта. — 1995. — 4 січня.
 • С нами навсегда: [23 нояб.ушла из жизни Р. В. Визгерт, доктор хим.наук, профессор] //Донец.политехник. — 2002. 27 дек.