Вікіпедія:Проєкт:Енциклопедія історії України/Статті/Вовчухівська операція 1919
ВОВЧУХІВСЬКА ОПЕРАЦІЯ 1919
– перший етап стратегічної наступальної операції Української Галицької армії в лют.–берез. 1919, що мала на меті визволення Львова і Перемишля (нині Пшемисль, Польща). В ході в.о. планувалося оволодіння залізницею Львів–Перемишль. Здійснення операції покладалося на 3-й корпус УГА (командир – полк. Г.Коссак). Розпочата 16 лют. 1919. В ході наступу укр. війська встановили контроль над залізницею, але подальші військ. дії було припинено на вимогу військ. місії Антанти під проводом франц. ген. Бартелемі (див. Бартелемі місія 1919). За посередництвом місії укладено перемир’я (25 лют. 1919) і розпочалися укр.-польс. переговори. Делегація ЗУНР відкинула як неприйнятні ультимативні вимоги антантівської місії Бартелемі про встановлення демаркаційної лінії між ворогуючими сторонами.
2 берез. 1919 бойові дії відновилися, в ході наступу укр. війська розгромили угруповання ген. Бекера і зайняли с. Вовчухи (нині с. Вовчухів Городоцького р-ну Львів. обл.). Проте замість наступу на Перемишль вони отримали наказ розгорнути бойові дії у напрямі на Городок (нині місто Львів. обл.) і далі на Львів. Тоді ж польс. війська, що за час перемир’я отримали значні підкріплення, перейшли у контрнаступ. в.о. завершилася 18 берез. 1919 поразкою військ УГА.
Література
[ред. код]- Литвин М.Р., Науменко К.Є. Історія галицького стрілецтва. Львів, 1990; Історія українського війська. Львів, 1992.
Джерела
[ред. код]- Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл.
Автор: А.О. Буравченков.; url: http://history.org.ua/?termin=Vovchukhivska_operatsiia; том: 1