Вікіпедія:Проєкт:Енциклопедія історії України/Статті/ГЕНЕРАЛЬНА ВІЙСЬКОВА РАДА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

ГЕНЕРАЛЬНА ВІЙСЬКОВА РАДА

– вищий представницький політ. орган у період Гетьманщини серед. 17 – 1-ї пол. 18 ст. Витоки її сягають заг. козац. рад Війська Запорозького, що відбувалися до початку національної революції 1648–1676. У процесі формування української державності Г.в.р. перетворилася на політ. інститут, що розглядав заг.-держ. справи. В її роботі брали участь козаки і старшини, іноді – представники ін. сусп. верств: духовенства, міщанства і навіть селянства.

Уже в ході нац. революції під проводом Б.Хмельницького й особливо після неї Г.в.р. набула досить широких законодавчих і суд. повноважень. Вона брала активну участь у затвердженні зовн.-політ. договорів з ін. д-вами та складанні «статей» при обранні гетьмана (зокрема Переяславських статей 1659, Глухівських статей 1669, Конотопських статей 1672 та ін.), ухвалювала найважливіші рішення з екон. питань. Г.в.р. діяла особливо активно в період Руїни у зв’язку з бурхливими політ. подіями в Україні, зокрема з частими змінами гетьманів. За гетьманства І.Мазепи осн. функції Г.в.р. поступово було зведено лише до затвердження рішень ради генеральної старшини. Остання Г.в.р. відбулася в лют. 1750 у м. Глухів у зв’язку з формальним обранням гетьманом України К.Розумовського.

Література

[ред. код]

Голобуцький В. Запорозьке козацтво. К., 1994; Смолій В.А., Степанков В.С. Богдан Хмельницький. К., 1995; Грушевський М.С. Історія України-Руси, т. 6, 8, 9. К., 1995–98; Сас П.М. Політична культура українського суспільства (кінець XVI – перша половина XVII вв.). К., 1998; Гуржій О.І., Чухліб Т.В. Гетьманська Україна. К., 1999.

Джерела

[ред. код]

Автор: О.І. Путро.; url: http://history.org.ua/?termin=Generalna_vijskova_rada; том: 2