Вікіпедія:Стиль/Річки
Ця сторінка належить до настанов української Вікіпедії. Її зміст узгоджено дописувачами й ухвалено як стандарт, якого рекомендується дотримуватись усім користувачам.
Увага: стандарт припускає винятки. При застосуванні настанови послуговуйтеся здоровим глуздом. Перш ніж редагувати цю сторінку, будь ласка, переконайтесь, що ваші зміни відображають консенсус. Якщо ви не певні щодо ваших дій, обговоріть їх заздалегідь на сторінці обговорення. |
Перед створенням статті про річку слід спочатку ознайомитись із основними принципами, що стосуються написання статей на дану тематику.
Іменування статті
[ред. код]Згідно з правилами іменування статей про географічні об'єкти статтю про річку слід називати узгодивши певні норми:
- При іменуванні статті про річку, пріоритет надається усталеному українському варіанту назви. Якщо такого не існує, слід подавати офіційну назву тієї країни, де вона протікає; якщо річка протікає по території декількох країн, слід давати назву з тієї країни, де річка має найбільшу ділянку течії (наприклад Німан, який має назви Немунас, Ньоман та Неман).
- У разі однакових назв річок слід уточнювати їхню приналежність як приток[1] (наприклад Біла (притока Ками)).
- Якщо існує декілька річок, які мають однакову назву і є притоками однієї річки, слід уточнити послідовність впадіння (наприклад Колтимак (права притока Тойми) та Колтимак (ліва притока Тойми)).
Наповнення статті
[ред. код]Слід запам'ятати, що стаття про річку є інформацією про певний гідронім, тому повинен чітко містити певні пункти:
- Стаття повинна містити обов'язковий опис розташування річки та приналежність її як притоки головної річки за типом
- Назва річки (оригінал назви для іноземної річки) — річка в Країні (слід уточнити також і регіон протікання), ліва (чи права) притока головної річки.
Сула́ — річка в Україні, в межах Сумської та Полтавської областей, ліва притока Дніпра.
- Після вступної частини статті, слід подати короткий або розширений (залежно від значимості та протяжності річки) опис течії від витоків до гирла. Можна інформацію опису доповнити і кілометражем основних пунктів опису.
Річка бере початок з невеликого озерця на території Карпатського заповідника. Протікає в південно-західному напрямку, при цьому плавно повертаючи на південь.
- Третій пункт статті повинен містити основні морфометричні характеристики річки, тобто довжину, ширину русла, глибину, характер дна, швидкість тощо. Опис слід доповнити даними щодо живлення, режим річки (межень, льодостав, скресання, паводки), опис долини (заплава, тераси, берег) та використання.
- Далі подається інформація, яка стосується приток. Якщо їх 1-3, то притоки можна перелічити через кому в одному реченні. Якщо приток більше 3 і вони є лівими та правами, то перелік слід подати у формі:
- ліві - Перша, Третя;
- праві - Друга.
- В останньому пункті слід подати перелік населених пунктів, які знаходяться над річкою. Інформацію можна доповнити даними щодо зведених мостів та їх типів.
- Бажано не обмежуватися стандартною інформацію, поданою вище, а додавати до статті про річку (особливо, якщо річка велика і відома) інформацію про етимологію її назви (слід утримуватись від сумнівних чи безумовно застарілих джерел), історію, флору та фауну, екологію, відображення в культурі (наприклад, згадки в літературі чи відомі картини, на яких зображена річка); галерею зображень.
Шаблонізація
[ред. код]Бажано додавати до статті шаблони, створені для спрощення подачі інформації у статті. Зокрема, на початку статті слід заповнити Шаблон:Річка (правила заповнення можна прочитати у документації до самого шаблону). В кінці статті слід подати один або декілька навігаційних шаблонів для полегшення навігації серед споріднених статей.
Якщо річка має 5 і більше населених пунктів над своїми берегами, можна створити шаблон Населені пункти над річкою (для прикладу Шаблон:Населені пункти над Тоймою)[2]. Для річок, які мають довжину понад 500 км, бажано подати шаблон Басейн річки (для прикладу Шаблон:Дніпро).
Категоризація
[ред. код]Всі статті повинні бути категоризовані і відноситись хоча б до однієї категорії. Річки слід категоризувати за певними принципами:
- всі річки слід віднести до категорій, що характеризують її територіальну приналежність (наприклад Категорія:Річки Чигиринського району та Категорія:Річки Черкаської області), але слід використовувати лише регіони першого або другого порядку (тобто області чи райони);
- всі річки слід віднести до категорій, що приписують їх до певних басейнів (наприклад Категорія:Річки басейну Волги);
- якщо річка є притокою головної річки довжиною понад 500 км, то річку-притоку слід віднести до категорії її приток (для прикладу Категорія:Притоки Дніпра);
- якщо річка має довжину понад 100 км і більше 3 приток, то для даної річки слід створити категорію, яка буде включати річки її басейну (для прикладу Категорія:Річки басейну Кільмезі). Дані категорії слід віднести до більших відповідних категорій (Категорія:Річки басейну Уви → Категорія:Річки басейну Вали (притока Кільмезі) → Категорія:Річки басейну Кільмезі → Категорія:Річки басейну Вятки → Категорія:Річки басейну Ками → Категорія:Річки басейну Волги → Категорія:Річки басейну Каспійського моря);
- якщо річка має довжину понад 500 км, то для даної річки слід створити категорію, яка буде включати її притоки (для прикладу Категорія:Притоки Сіверського Дінця). Дані категорії слід віднести до вищих відповідних категорій (Категорія:Притоки Сіверського Дінця → Категорія:Притоки Дону).
Примітки
[ред. код]- ↑ Вікіпедія: Іменування статей/Уточнення
- ↑ Однак якщо таких населених пунктів занадто багато для стандартного навігаційного шаблону — зазвичай це більше, ніж п'ять-шість десятків — варто відмовитися від створення шаблону, а натомість використовувати категорію