Вік Всесвіту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

У фізичній космології, Вік Всесвіту — час, що минув з моменту появи Всесвіту (часу і матерії), тобто з моменту Великого вибуху. Згідно з поточними вимірами, вік Всесвіту становить 13.798±0.037 мільярдів років. Оцінка прийнята на основі однієї з поширених космологічних моделей Всесвіту, ΛCDM-моделі[1]. Узгодження результатів різних наукових дослідницьких проектів: WMAP, Planck та інших дозволило обмежити похибку величиною 37 мільйонів років. Вимірювання космічного мікрохвильового фону дає час остигання Всесвіту,[2] а вимірювання темпу розширення Всесвіту дозволяє порахувати час до Великого Вибуху, екстраполюючи темп остигання.

Оскільки вже в спеціальній теорії відносності час залежить від руху спостерігача, а в загальній теорії відносності — ще й від стану, то треба уточнити, що слід розуміти в такому разі під віком Всесвіту. У сучасному уявленні вік Всесвіту — це максимальний час, який виміряв би годинник з моменту Великого вибуху дотепер, якби він зараз потрапив нам до рук.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Planck Collaboration (2013). «Planck 2013 results. I. Overview of products and scientific results». arXiv:1303.5062 [astro-ph.CO]. 
  2. Bennett, C.L.; et al. (2013). «Nine-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Final Maps and Results». arXiv:1212.5225 [astro-ph.CO].