Вік Всесвіту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

У фізичній космології, Вік Всесвіту - час, що минув з моменту появи Всесвіту (часу і матерії), тобто з моменту Великого вибуху. Згідно з поточними вимірами, віку Всесвіту складає 13.798±0.037 міліардів років. Це сучасна оцінка прийнята на основі однієї з поширених космологічних моделей Всесвіту, ΛCDM-моделі[1]. Неточність в 37 міліонів років була отримана при узгоджені результатів різних наукових дослідницьких проетів: WMAP, Planck та інших. Вимірювання космічного мікрохвильового фону дає час остигання Всесвіту,[2] а вимірювання темпу розширення Всесвіту дозволяє порахувати час до Великого Вибуху, екстраполюючи темп остигання.

Так як вже в спеціальній теорії відносності час залежить від руху спостерігача, а в загальній теорії відносності - ще й від стану, то треба уточнити, що розуміється в такому разі під віком Всесвіту. У сучасному уявленні вік Всесвіту - це максимальний час, який виміряв б годинник з моменту Великого вибуху дотепер, якщо він потрапив би нам зараз в руки.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Planck Collaboration (2013). «Planck 2013 results. I. Overview of products and scientific results». arXiv:1303.5062 [astro-ph.CO]. 
  2. Bennett, C.L.; et al. (2013). «Nine-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Final Maps and Results». arXiv:1212.5225 [astro-ph.CO].