Глікований гемоглобін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гліко́ваний гемоглобі́н (глікогемоглобін, HbA1c, глікозильований гемоглобін) — біохімічний показник крові, що відображає середній вміст цукру в крові за тривалий період (до трьох місяців), на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження.

Глікований гемоглобін відображає відсоток гемоглобіну крові, що необоротно з'єднаний з молекулами глюкози. Глікований гемоглобін утворюється в результаті реакції Майяра між гемоглобіном і глюкозою крові. Підвищення рівня глюкози крові при цукровому діабеті значно прискорює дану реакцію, що призводить до підвищення рівня глікованого гемоглобіну в крові.

Тривалість життя червоних кров'яних тілець (еритроцитів), які містять гемоглобін, становить у середньому 120÷125 діб. Саме тому рівень глікованого гемоглобіну відображає середній рівень глікемії протягом приблизно трьох місяців.

Глікований гемоглобін — це інтегральний показник глікемії за три місяці. Чим вищий рівень глікованого гемоглобіну, тим вищою була глікемія за останні три місяці і, відповідно, більший ризик розвитку ускладнень цукрового діабету.

Дослідження глікованого гемоглобіну використовується зазвичай для оцінки якості лікування діабету за три попередніх місяці. При високому рівні глікованого гемоглобіну слід провести корекцію лікування (інсулінотерапія або таблетовані цукрознижувальні препарати) і дієтотерапії.