Годегізел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Годегізел
Godegisel
Народивсяневідомо
Помер501
В'єнн
Діяльністьсуверен
Титулкороль бургундів
Термін473—501 роки
ПопередникГільперік I
НаступникГундобад
РідBurgundian dynastyd
БатькоГундіох
Брати, сестриГодомар I, Гільперік II і Гундобад
У шлюбі зTeudelindad

Годегізел (Годегізіл) (д/н — 501) — король бургундів у 473501 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Син Гундіоха, короля бургундів. Після смерті батька 473 році владу успадкував стрийко Гільперік I. Втім Годегізел разом з братами Гільперіком і Годомаром зуміли домогтися отримання частки володінь при загальній зверхності Гільперіка I. В результаті Годегізел отримав женевський паг з містами Женева, Лангр, Шалон і Безансон. У 474 році брат Гундобад витіснив Годегізела з Женеви. Втім Годегізел не втручався в боротьбу між братами Гільперіком II і Годомаром I, з одного боку, а Гундобадом — з другого.

Лише після поразки й загибелі братів до 493 року Годегізел відчув небезпеку. Задля оборони своїх володінь від Гундобада укладає союзний договір з франкським королем Хлодвігом. Натомість пообіцяв щорічну данину і територіальні поступки. У 500 році Хлодвіг і Годегізел виступили проти Гундобада. Вирішальна битва відбулася біля річки Уш (неподалік Діжона). Дізнавшись про підхід Хлодвіга, Гундобад запропонував Годегізелу об'єднатися проти зовнішнього ворога. Годегізель погодився, але в битві при Діжоні він перейшов на бік франків, і Гундобад зазнав поразки. Годегізель пішов на В'єнн, а Гундобад втік до Авіньйону, де опинився в облозі військами Хлодвіга. Під тиском вестготського короля Аларіха II і за умови щорічної данини, Хлодвіг зняв облогу і відступив в свої володіння. При цьому було домовлено про поділ Бургундського королівства між Годегізелом і Гундобадом. Новою резиденцією Годегізела стало місто В'єнн.

501 року, порушивши договір з Хлодвігом, Гундобад атакував брата, взявши того в облогу в В'єнні. Завдяки зраді загін Гундобада проникнув до обложеного місто водопровідним каналом і завдав удару в тил обложеним. Годегізель спробував сховатися в аріанській церкві але був там убитий разом з аріанським в'єннським єпископом. Володіння Годегізела було приєднано до земель Гундобада.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Bachrach, Bernard S. (1972). Merovingian Military Organization, 481—751. U of Minnesota Press. pp. 9–10. ISBN 9780816657001.
  • Reinhold Kaiser: Die Burgunder (= Kohlhammer-Urban-Taschenbücher. Bd. 586). Kohlhammer, Stuttgart 2004, ISBN 3-17-016205-5.