Бургундське королівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бургундське королівство
лат. Regnum Burgundionorum
Королівство
Coat of arms
443 – 1034 Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg
Map Burgundian Kingdom EN.pngБургундське королівство у 443476 роках


Столиця Женева, Лугдун, Арелат
Релігія аріанство, католицизм
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Бургундське королівство

Бургу́ндське королі́вство, Бургу́ндія, пізніше Королівство Арелат — держава, яка існувала в VXI сторіччях в Південно-Західній Галлії.

Було створене 443 року ватажком федератів імперії — бургундів Гундіохом після того, як Аецій виділив його одноплемінникам для розселення землі в Сабаудії (навколо Женеви). У 461 році Гундіох остаточно приєднав і перетворив на свою столицю Лугдун.

Після поразки короля Годомара біля Отена у 534 році було приєднано до Франкської держави, проте у 561 році було відновлене як самостійне королівство на чолі з сином Хлотара I Гунтрамном, і надалі належало його нащадкам. У 721 р. знову увійшло до складу Франкського королівства, а потім — імперії Каролінгів.

За Верденським договором 843 р. територія Бургундії на захід від Сони (майбутнє Герцогство Бургундія) увійшла до складу Західнофранкського королівства (майбутньої Франції), всі інші бургундські землі — до королівства Лотара I, а з його смертю у 855 р. його молодшому сину Карлу, що йменував своє королівство не так Бургундією, як Провансом (лат. Regnum Provinciae). Після смерті Карла у 863 р. його держава знов була поділена між сусідами, а в 870 р. переділена — Нижня Бургундія опинилася в складі Західнофранкського королівства (майбутньої Франції), Верхня — Східнофранкського королівства (майбутньої Німеччини).

У 879 р. Нижня Бургундія проголосила незалежність, її столицею став В'єнн. В 888 р. самостійність здобула Верхня Бургундія із столицею в Женеві. У 933 р. володар Нижньої Бургундії Гуго Арльський погодився поступитися своїми володіннями королю Верхньої Бургундії Рудольфу II, і той став монархом єдиного Бургундського королівства. Столицею держави став Арелат в дельті Рони — звідси назва «Королівство Арелат» (лат. Regnum Arelate), що також використовується для найменування Бургундії у 9331034 роках.

У 1032 р. помер бездітний король Бургундії Рудольф III і претензії на престол заявив імператор Конрад II. Після кількох років переговорів у 1034 р. бургундська знать визнала його новим монархом, а королівство увійшло до складу Священної Римської імперії.

Примітки[ред. | ред. код]