Громадські роботи (адміністративне стягнення)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Громадські роботи – це вид адміністративного стягнення, який полягає у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.

Призначення[ред. | ред. код]

Громадські роботи призначаються судом (суддею) на строк від 20 до 60 годин. Громадські роботи не призначаються особам з інвалідністю І або ІІ групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 65 років.

Відбування[ред. | ред. код]

Контроль за виконанням цього виду стягнення покладається на уповноважений орган з питань пробації, який керується у своїй роботі положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення та Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 р. № 474/5 [Архівовано 17 вересня 2021 у Wayback Machine.]
Порушники перебувають на обліку в органі пробації та виконують громадські роботи на об’єкті за місцем проживання у вільний від роботи чи навчання час, не більше як 4 години на день (для неповнолітніх не більше як 2 години на день).
Порушник повинен приступити до відбування адміністративного стягнення протягом 10 робочих днів з дня отримання органом пробації постанови суду, що набрала законної сили, на виконання.
Перед безпосереднім відбуванням громадських робіт з порушником проводиться бесіда, у ході якої йому/їй роз'яснюються умови і порядок відбування стягнення та наслідки ухилення. У разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу пробації, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.

Наслідки ухилення[ред. | ред. код]

У разі ухилення порушника від відбування громадських робіт за рішенням суду невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян або адміністративним арештом із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п’яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати 15 діб.

Підстави припинення відбування[ред. | ред. код]

Виконання стягнення у виді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв’язку з: відбуттям громадських робіт; заміною невідбутої частини громадських робіт штрафом або адміністративним арештом; скасуванням постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення; наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду або смертю порушника – за наявності необхідних підтверджуючих документів».

Джерела[ред. | ред. код]