Гумфрід (граф Барселони)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гумфрід
Народився невідомо
Жирона, Жирунес
Помер після 876
Італія
Діяльність шляхтич
Титул граф Барселони
Термін 858-864 роки
Попередник Одалрік
Наступник Бернард II
Конфесія католицтво
Батько Унрош Тернуаський
Мати Інгельтруда

Гумфрід або Уніфред (*д/н —після 876) — граф Барселони у 858864 роках, граф Реції, граф Тулузи у 863 році.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з Фріульської династії. Син Унроша, графа Тернуа, та Інгельгарди (доньки Біро Паризького). Спочатку він був графом Реції, але підняв повстання проти східно-франського короля Людовика II Німецького та був змушений втекти до короля Карла II Лисого. За підтримку під час міжусобної війни останній в 858 році надав Гумфріду Уніфредо титул графа Барселони, Жирови, Аспуріаса, Нарбонни, Руссільйона і маркіза Готії. На цій посаді він замінив свого зведеного брата Одалріка.

У 858 році уклав мирний договір з Абд аль-Уваром, валі (намісником) Сарагоси, після чого залишив володіння на піклування віконта і відправився разом з королем Карлом Лисим на війну з норманами. Того ж року у містечку Бон приніс присягу вірності.

У 859 році Уніфредо воював проти проти Людовика Німецького, відзначившись у битві при Сан-Квентині Скориставшись цим, араби напали на Барселону і взяли в облогу місто. За згодою Карла Лисого Гумфрід уклав з ними мир на 30 років.

У 862 році Карл II Лисий задумав захопити Прованс, але впливові графи, включно з Гумфрідом, виступили проти цього. Останні спровокували заколот, який очолив Карл III Дитя, король Аквітанії. Гумфрід перейшов на бік бунтівників і був формально позбавлений титулу графа, але призначений на його місце Суньєр де Ампурьяс не зміг опанувати Барселоною та іншими міст Готії і Септиманії. Того ж року завдав поразки аквітанському регенту Раймунду Тулузькому, захопивши Лімож.

У 863 році Гумфрід захопив Тулузу, убивши перемігши королю Карлу II Лисому графа Раймонда I. Але тут в міжусобицю втрутився папа римський Миколай I і примирив магнатів з королем. У 864 році Гумфрід вимушений був втекти до Італії, а Карл II Лисий перерозподілив землі бунтівників. Барселону, Готію і Септиманію отримав Бернард, граф Пуатьє.

З Італії Гумфрід перебрався до Швабії. У 872 році Людовик Німецький призначає його графом Цюриху. Остання згадка про Гумфріда відноситься до 876 року. Про подальшу долю нічого невідомо.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Lewis, Archibald R. The Development of Southern French and Catalan Society, 718—1050. University of Texas Press: Austin, 1965.
  • René Poupardin, I regni carolingi (840—918), in «Storia del mondo medievale», vol. II, 1999, pp. 583—635