Дексіпп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дексіпп
Народився 210(0210)
Афіни
Помер між 273 та 278
Афіни
Громадянство Стародавній Рим
Національність грек
Діяльність політик, історик
Відомий історія
Посада архонт-басілей
Рід Керикі
Батько Публій Геренній Птолемей

Публій Геренній Дексіпп (*Δέξιππος, лат. Publius Herennius Dexippus, 210 —між 273 та 278) — афінський аристократ, державний та військовий діяч часів пізньої Римської імперії, грецькомовний історик.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з впливого та заможного елевсінського род Кериків деми Гермос. Його родина отримала римське громадянство завдяки едиктові імператора Каракалли. Обіймав високі посади в Афінах (спочатку агонофета, тобто судді, згодом архонта-басілея), а також виконував обов'язки жерця. У 267 році обороняв Афіни від германського племені герулів.

Творчість[ред. | ред. код]

Основним твором Дексіппа була об'ємна «Хроніка» у 12 книгах, в якій він описав загальну історію з найдавніших часів до 268-270 років. (Її згодом продовжив Євнапій). У роботі під назвою «Скіфіка» Дексіпп описав набіги германців у 238-270 роках. Твір під назвою «Історія диадохов» («Події після Олександра») у 4 книгах було лити цитацией твори Арриіна. З праць Дексіпп збереглися тільки фрагменти. Дексіпп брав за зразок Фукідіда, його ж роботами користувалися серед інших Йордан та Зосим.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Fergus Millar: P. Herennius Dexippus. The Greek World and the Third Century Invasions. In: The Journal of Roman Studies 59, 1969, S. 12–29.
  • François Paschoud, « L'Histoire Auguste et Dexippe », dans G. Bonamente et al. ed., Historiae Augustae Colloquium Parisinum, 1991, p. 217-69.