Дексіпп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дексіпп
Народився 210(0210)
Афіни
Помер між 273 та 278
Афіни
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Національність грек
Діяльність політик, історик
Володіє мовами давньогрецька
Посада архонт-басілей
Рід Керикі
Батько Публій Геренній Птолемей

Публій Геренній Дексіпп (*Δέξιππος, лат. Publius Herennius Dexippus, 210 —між 273 та 278) — афінський аристократ, державний та військовий діяч часів пізньої Римської імперії, грецькомовний історик.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з впливого та заможного елевсінського род Кериків деми Гермос. Його родина отримала римське громадянство завдяки едиктові імператора Каракалли. Обіймав високі посади в Афінах (спочатку агонофета, тобто судді, згодом архонта-басілея), а також виконував обов'язки жерця. У 267 році обороняв Афіни від германського племені герулів.

Творчість[ред. | ред. код]

Основним твором Дексіппа була об'ємна «Хроніка» у 12 книгах, в якій він описав загальну історію з найдавніших часів до 268-270 років. (Її згодом продовжив Євнапій). У роботі під назвою «Скіфіка» Дексіпп описав набіги германців у 238-270 роках. Твір під назвою «Історія диадохов» («Події після Олександра») у 4 книгах було лити цитацией твори Арриіна. З праць Дексіпп збереглися тільки фрагменти. Дексіпп брав за зразок Фукідіда, його ж роботами користувалися серед інших Йордан та Зосим.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Fergus Millar: P. Herennius Dexippus. The Greek World and the Third Century Invasions. In: The Journal of Roman Studies 59, 1969, S. 12–29.
  • François Paschoud, « L'Histoire Auguste et Dexippe », dans G. Bonamente et al. ed., Historiae Augustae Colloquium Parisinum, 1991, p. 217-69.