Діон Сіракузький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Діо́н Сіраку́зький (*408 — †354 роки до н. е.) — тиран Сіракуз з 357 до 354 року до н. е.

Був шурином Діонісія Старшого, який був одружений з сестрою Діона — Аристомахою, а сам Діон з донькою Діонісія Старшого — Аретою.

Діон користувався довірою у Діонісія Старшого, тому той під час свого правління надавав йому багато важливих завдань. Водночас Діон був другом Платона. Після смерті Діонісія Старшого та початком правління його сина Діонісія Молодшого Діон намагався вплинути на нового правителя з тим, щоби той провів реформи у дусі ідей Платона стосовно побудови державного ладу.

Всі ці намагання (навіть приїзд Платона) ні до чого не привели. Поступово Діонісій Молодший втратив довіру до Діона, і його відсторонили від усіх політичних важелів. Незабаром Діон навіть вимушений був тікати до Коринфу (358 рік до н. е.).

Але у наступному році ситуація суттєво змінилася. Сіракузька держава почала хитатися, а влада Діонісія Молодшого слабнути. В серпні 357 року до н. е. із загоном у 600 вояків Діон висадився на західному узбережжі Сицилії й за допомогою карфагенського гарнізону у місті Міноя почав наступ на Сіракузи. Протягом 357–355 років тривала боротьба між Діоном і загонами Діонісія Молодшого та його сина Аполлократа.

Володарювання Діона тривало недовго. Дуже швидко він розчарував усіх. Його реформи не мали практичного підґрунття й були лише абстрактною теорією. З часом Діон для демоса став таким же тираном, як і Діонісій Старший та Молодший.

У 354 році до н. е. афіняниин Калліпп залучивши на свій бік найманців Діона, наказав убити останнього.

Джерела[ред.ред. код]

  • Плутарх. Порівняльні життєписи. Діон.
  • Helmut Berve. Dion, Wiesbaden 1957
  • Hermann Breitenbach. Platon und Dion, Artemis, Zürich 1960
  • Kurt von Fritz. Platon in Sizilien und das Problem der Philosophenherrschaft, Berlin 1968
  • Renata von Scheliha. Dion: die platonische Staatsgründung in Sizilien, Leipzig 1934.
  • Jürgen Sprute. Dions syrakusanische Politik und die politischen Ideale Platons, in: Hermes 100, 1972, S. 294–313