Інтраопераційне гістологічне експрес-дослідження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Інтраопераційне гістологічне експрес-дослідження (ЕПГД, експрес-ПГД)  — дослідження видаленого зразка пухлини патогістологом, який повідомляє результат хірургу під час операції, що дозволяє коригувати тактику оперативного втручання в реальному часі.[1]

Процедура[ред.ред. код]

Фіксований у гелі та закріплений в кріостаті зразок тканини

Для виконання ЕПГД використовується кріостат — мікротом, в якому підтримується низька температура (−20 °C, −30 °C) та леза, що дозволяють отримувати зрізи товщиною 4-10 мікрометрів. Таким чином, видалений зразок пухлини поміщається на металевий диск та заморожується при низькій температурі (−20 °C, −30 °C). Наступним етапом, виконується фіксація замороженого зразка у гелеподібній речовині, що складається з поліетиленгліколю та полівініл-етанолу. У комбінації з цими речовинами, заморожений зразок пухлини набуває міцності, що може бути порівняна з міцністю гірської породи, але дозволяє виконати нарізку. Отриманий зріз переноситься на скельце, що фарбується за одним з методів фарбування мікроскопічних препаратів (найчастіше гематоксилін-еозином), та готове для патологогістологічного аналізу. Підготовча процедура займає приблизно 10 хв, тоді як рутинна — до 16 годин. Час, необхідний гістопатологу для аналізу видаленого препарату залежить, безперечно, від досвіду та складності гістопатологічної будови досліджуваного зразка, але у більшості випадків достатньо 5-7 хвилин. Таким чином, під час оперативного втручання хірург має попередній висновок про гістологічну будову видаленого зразка протягом 12-16 хв.

Показання[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Gal AA, Cagle PT. (2005). The 100-year anniversary of the description of the frozen section procedure. JAMA 24 (298): 3135–7. PMID 16380595.  (англ.)
  2. Аветисьян И.Л., Самойлов А.А., Гульчий Н.В., Яровой А.О. (2001). Интраоперационная диагностика патологии щитовидной железы: шестилетний опыт специализированной клиники. Український медичний часопис 6 (26): 125–31.  (рос.)