Еструс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тічка або ж Еструс (грец. οἶστρος — пристрасть, шаленство, лють) — психофізіологічний стан самок ссавців, який передує спарюванню. Тічка відповідає періоду статевої активності самок і збігається за часом з дозріванням фолікулів у яєчниках (фолікулярна фаза статевого циклу). Так називають також одну зі стадій вагінального циклу тварин (відповідає кінцю статевого циклу). При тічці відбувається виділення відшарованих клітин епітелію піхви, що іноді супроводжується кровотечею (наприклад у собак).

Стадії еструсу (на прикладі кішки)[ред.ред. код]

Проеструс[ред.ред. код]

Початок тічки, або її перша стадія, триває 1-2 дні. Існує кілька індикаторів цієї стадії. Наприклад, можна відмітити, що у кішки злегка збільшена і волога вульва. Також відзначаються підвищений апетит і занепокоєння. Вона видає низькі горлові звуки і більше звичайного лащиться до господаря. У цьому стані вона є привабливою для котів, але ще не підпускає їх до себе. Проеструс характеризується періодом залицяння, під час якого сама присутність кота поруч стимулює активізацію виділень гормонів у кішки.

Еструс[ред.ред. код]

Друга стадія естрального циклу — еструс, або сама тічка, — стадія статевої сприйнятливості. Вона може тривати від 1 до 21 дня, з середньою тривалістю 5-7 днів. Апетит тварин знижений або відсутній. Відзначається часте сечовипускання.

Інтереструс (метеструс)[ред.ред. код]

Третя стадія репродуктивного циклу — метеструс. Вона триває у кішки від 2 до 19 днів, в середньому 8 днів. В цьому періоду самку статевий партнер вже не цікавить. Вона може агресивно відганяти самця при спробах розпочати спарювання. Подальший розвиток циклу залежить від того, чи відбулося запліднення. Якщо овуляція відбулася, статевий інстинкт згасає. Якщо ж спаровування не було, через 1-2 тижні кішка увійде в новий цикл, починаючи з проеструса. Якщо статевий акт викликав овуляцію, але запліднення не відбулося, то може наступити помилкова вагітність, що триває 35-45 днів. Запліднення яйцеклітини відбувається протягом 24-48 годин після спарювання. У деяких кішок овуляція настає через 12 годин. У більшості випадків яєчники формують чотири яйцеклітини, але відомі випадки народження відразу 12 кошенят. Через 58-74 дня кішка народжує. Однак, якщо кішка під час пологів втрачає всіх кошенят, то тічка наступає значно раніше, а іноді буває, що перший статевий цикл може наступити навіть на другий день лактації. Еструс може кілька разів відновлюватися протягом вагітності кішки.

Анеструс[ред.ред. код]

Якщо запліднення не відбулося, починається четверта стадія репродуктивного циклу — стадія статевого спокою. Як правило, це сезонний період короткого світлового дня.


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.