Теріологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зоологія

Rød ræv (Vulpes vulpes).jpg

Зоологічні дисципліни за підходами

Систематика тварин
Морфологія тварин
Порівняльна анатомія
Еволюційна біологія
Етологія
Паразитологія
Екологія тварин
Зоогеографія
Палеозоологія

Зоологічні дисципліни за групами

Теріологія
Орнітологія
Герпетологія
Іхтіологія
Малакологія
Ентомологія
Карцинологія
Акарологія
Арахнологія
Гельмінтологія
Протозоологія

Історія

Додарвінівський період

Післядарвінівський період

Теріоло́гія, або маммалогія (від дав.-гр. θηρίον[1] — дика тварина, звір і -логія; маммалогія, ссавцезнавство) — наука про ссавців, один з розділів зоології.

Місце в системі природничих дисциплін[ред.ред. код]

Теріологія є одним з найрозвиненіших розділів зоології та суміжних природничих дисциплів у зв'язку з надзвичайним значенням ссавців у житті людини і тим, що сама людина належить до класу ссавців. Теріологія у найширшому розумінні включає такі спеціальні галузі знань або окремі їх частини (і сама є їхньою частиною), як: біогеографія, систематика, таксономія, філогенетика, еволюційне вчення, популяційна екологія, фізіологія, генетика, біологія індивідуального розвитку тощо. Окрім того, теріологічні дослідження важливі для розвитку таких прикладних галузей, як мисливствознавство, селекція, звіроводство тощо.

У свою чергу, теріологія нині розділяється на окремі розділи, наприклад включає хіроптерологію.

Теріологічна кваліфікація[ред.ред. код]

Теріології навчаються в межах кількох спеціальностей, у тому числі спеціальності «зоологія» (03.00.08 за ВАК). Переважна більшість теріологів в Україні є випускниками кафедр «зоології», «зоології хребетних» або «біології» університетів. Вищі рівні кваліфікації надаються на підставі захистів кандидатських і докторських дисертацій за спеціальностями «зоологія» (в Україні тільки одна спеціалізована рада при Інституті зоології НАН України), «екологія» (5 спеціалізованих рад) та інших.

Найвідоміші теріологи України[ред.ред. код]

Дослідників наведено за абеткою (за матеріалами розділу «Теріологічна школа: пам'яті наших колег» сайта Українського теріологічного товариства НАНУ)

Теріологи 18—19 ст.[ред.ред. код]

Дослідники 18—19 ст. мали широку кваліфікацію і звичайно займалися наукою щонайменше в мірилі всієї зоології або зоології хребетних. Теріологія посала формуватися пізніше, вже у 20 ст. Проте внесок зоологів того часу в розвиток теріологічних досліджень є дуже суттєвим. Серед них:

Теріологи XX ст. (за абеткою)[ред.ред. код]

Діючі провідні теріологи[ред.ред. код]

Відомі теріологи суміжних країн[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]