Теріологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зоологія

Rød ræv (Vulpes vulpes).jpg

Зоологічні дисципліни

АкарологіяАрахнологія
ГельмінтологіяГерпетологія
ЕнтомологіяЕтологія
ІхтіологіяКарцинологія
МалакологіяОрнітологія
ПалеозоологіяПаразитологія
ПриматологіяПротозоологія
Теріологія

Історія

Додарвінівський період

Післядарвінівський період

Теріоло́гія, або маммалогія (від дав.-гр. θηρίον[1] — дика тварина, звір і -логія; маммалогія, ссавцезнавство) — наука про ссавців, один з розділів зоології.

Місце в системі природничих дисциплін[ред.ред. код]

Теріологія є одним з найрозвиненіших розділів зоології та суміжних природничих дисциплів у зв'язку з надзвичайним значенням ссавців у житті людини і тим, що сама людина належить до класу ссавців. Теріологія у найширшому розумінні включає такі спеціальні галузі знань або окремі їх частини (і сама є їхньою частиною), як: біогеографія, систематика, таксономія, філогенетика, еволюційне вчення, популяційна екологія, фізіологія, генетика, біологія індивідуального розвитку тощо. Окрім того, теріологічні дослідження важливі для розвитку таких прикладних галузей, як мисливствознавство, селекція, звіроводство тощо.

У свою чергу, теріологія нині розділяється на окремі розділи, наприклад включає хіроптерологію.

Теріологічна кваліфікація[ред.ред. код]

Теріології навчаються в межах кількох спеціальностей, у тому числі спеціальності «зоологія» (03.00.08 за ВАК). Переважна більшість теріологів в Україні є випускниками кафедр «зоології», «зоології хребетних» або «біології» університетів. Вищі рівні кваліфікації надаються на підставі захистів кандидатських і докторських дисертацій за спеціальностями «зоологія» (в Україні тільки одна спеціалізована рада при Інституті зоології НАН України), «екологія» (5 спеціалізованих рад) та інших.

Найвідоміші теріологи України[ред.ред. код]

Дослідників наведено за абеткою (за матеріалами розділу «Теріологічна школа: пам'яті наших колег» сайта Українського теріологічного товариства НАНУ)

Теріологи 18—19 ст.[ред.ред. код]

Дослідники 18—19 ст. мали широку кваліфікацію і звичайно займалися наукою щонайменше в мірилі всієї зоології або зоології хребетних. Теріологія посала формуватися пізніше, вже у 20 ст. Проте внесок зоологів того часу у розвиток теріологічних досліджень є дуже суттєвим. Серед них:

Теріологи XX ст. (за абеткою)[ред.ред. код]

Діючі провідні теріологи[ред.ред. код]

Відомі теріологи суміжних країн[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]