Овуляція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Процеси в яєчнику протягом менструального циклу:
1 Менструація
2 Зріючий фолікул яєчника
3 Граафів фолікул
4 Овуляція
5 Жовте тіло
6 Жовте тіло припиняє функціонувати
Зміни рівня естрадіолу, прогестерону, ЛГ та ФСГ впродовж менструального циклу та зокрема під час овуляції
Частина серії
Жіноче здоров'я
Портал Проєкт Стиль

Овуля́ція (англ. Ovulation) — вихід яйцеклітини з яєчника в порожнину тіла в результаті розриву зрілого фолікула яєчника. З порожнини тіла яйцеклітина потрапляє до яйцеводу (який у жінок називається фаллопієвими трубами), де відбувається (або ні) запліднення. В середньому овуляція настає на 14-й день менструального циклу (при 28-денному циклі), однак відхилення часті і в певній мірі є нормальними. Фертильною є фаза в кілька днів до і після моменту овуляції.

Механізм[ред. | ред. код]

Процес овуляції керується гіпоталамусом шляхом регуляції виділення гормонів (за допомогою гонадотропін-рилізинг гормону), які секретуються передньою часткою гіпофіза: лютеїнізуючий гормон (ЛГ) і Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). У фолікулярну (передовуляторну) фазу менструального циклу фолікул яєчника зазнає ряду трансформацій під впливом ФСГ. При досягненні фолікулом певного розміру і функціональної активності, під впливом естрогенів формується овуляторний пік ЛГ, який запускає «дозрівання» яйцеклітини (перший поділ мейозу). Після дозрівання у фолікулі формується розрив, через який яйцеклітина покидає фолікул. Між овуляторним піком ЛГ і овуляцією проходить близько 36-48 годин.

Впродовж постовуляторної фази (фази жовтого тіла) яйцеклітина зазвичай рухається фалопієвою трубою в напрямку матки. Якщо відбулося запліднення, то на 3-4 день ембріон потрапляє в порожнину матки і імплантується. Якщо запліднення не відбулося, яйцеклітина гине у фалопієвій трубі впродовж 24 годин.

Визначення дня овуляції[ред. | ред. код]

Тривалість менструального циклу сама по собі не є надійним джерелом інформації про день настання овуляції. Хоча зазвичай при більш короткому циклі овуляція настає раніше, а при тривалішому — пізніше, тривалість фази жовтого тіла у різних жінок може розрізнятися на тиждень і більше.

Визначення сплеску концентрації лютеїнізуючого гормону лежить в основі методики визначення моменту настання овуляції у жінок. Впродовж декількох днів перед передбачуваною овуляцією спеціалізованою тест-системою щоденно визначають рівень ЛГ в сечі. Позитивний результат тесту свідчить, що овуляція відбудеться в найближчі 24-48 годин. Жінки, які планують зачаття, можуть оцінити сприятливий час для незахищеного сексу. Оскільки в середовищі жіночого організму сперматозоїди залишаються життєздатними протягом кількох днів, подібні тести не рекомендується застосовувати для потреб контрацепції.

Графік базальної температури відображає температурний ефект прогестерону й побічно дозволяє визначити факт і день настання овуляції.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Малая медицинская энциклопедия. — М.: Медицинская энциклопедия. 1991—96 гг.
  • Энциклопедический словарь медицинских терминов. — М.: Советская энциклопедия. — 1982—1984 гг.