Замок Мюйдерслот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 52°20′00″ пн. ш. 5°04′00″ сх. д. / 52.33333° пн. ш. 5.06667° сх. д. / 52.33333; 5.06667

Замок Мюйдерслот

Замок Мюйдерслот — один із найкраще збережених і реставрованих середньовічних замків у сучасних Нідерландах.

Історичні дані[ред. | ред. код]

Точної дати побудови першого замку на цьому місці не встановлено. Перші відомості йдуть від 1280-х років, коли — чи то замок був побудований, чи то вже готову споруду придбав граф Флорис V. Замок розташований у гирлі річки Вехт, яка використовувалась як транспортна до міста Утрехт. Замок також розташований на відстані 15 км на східний південь від Амстердаму. Замок був невеликий і був місцем збору податків з торговельних човнів, що діставались важливого торговельного центру Утрехта. Графа Флориса V було убито 27 червня 1296 року. Спочатку того захопили під час полювання та запроторили у замок вже як в'язня підступні дворяни. Через п'ять днів ув'язнений граф зробив невдалу спробу втекти, під час переслідування втікача його і було вбито зброєносцем Герардом ван Велсеном. Є відомості, що первісну замкову споруду зруйнували за наказом єпископа Віллема ван Мехелена. Сто років по тому (в 1370 році) замок відновили на тому ж місці і за тим же планом, збільшивши висоту веж і мурів. За поземним планом це чотирикутна споруда з вежами на кожному куті розмірами 32 на 35 метрів. Замок оточують рови з водою. Перекидний колись міст був підсилений додатковою чотирикутною вежею з маленькою брамою. Наприкінці 14 століття володарем замку був Альбрехт, герцог Баварський, котрий на той час був також і графом провінцій Голландії та Зеландії.

Замок за часів П. Гофта[ред. | ред. код]

Відновлений в 20 столітті сад трав замку Мюйдерслот.

Замок утрачав оборонні функції і поступово ставав розкішним житлом палацового типу особи з високим статусом. Процес завершився у 17 столітті, коли замок став резиденцією державного посадовця і освіченого вельможі нового типу, яким був син мера міста Амстердама — Пітер Гофт(1581—1647). Письменник, поет і драматург, член одної камери риторів Амстердама, Пітер Гофт перетворив колишню фортецю на помітний літературний салон. Він мешкав і працював у замку 39 років, де збирав навколо себе літературно обдарованих сучасників, серед яких — Вондел, Бредеро, Якоб Катс, художниця-графік і майстриня Марія Тесселсхаде Віссер та її сестра Анна Віссер, поетеса, поет і композитор Константин Гюйгенс (майбутній батько науковця Християна Гюйгенса). За ровами з водою розплановують голландські сади, де були —

  • сад слив;
  • сад трав.

Гурток замку Мюйдерслот[ред. | ред. код]

Гурток замку Мюйдерслот

18-19 ст[ред. | ред. код]

Muiderslot.jpg

Наприкінці 18 століття замок використовували як в'язницю. Сади були знищені. В роки французького захоплення Голландії, замок Мюйдерслот став казармою. Зневажливе ставлення до споруди сприяло лише його руйнації. Стан споруди був такий загрозливий, що на початку 19 століття замок виставили на продаж з правом розбрати на будівельні матеріали. В справу рятування історичної споруди втрутились письменник Самуїл Іперус Віселіус та сам король Вільгельм І. Але знадобилося ще сімдесят років, аби знайшли вільні кошти, які витратили на відновлення мурів, веж і дахів замку у 1895 році. Споруду з військового департаменту передали у відділ мистецтв і наук. Замок став державним майном.

Сучасне використання[ред. | ред. код]

Відновлену і реставровану споруду в 20 столітті зробили філією Державного музею (Амстердам). В замок передали колекції середньовічної зброї та обладунків, портретну галерею. Замок став туристичним об'єктом та місцем проведення ігор і телепередач національного телебачення.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kransber, D. & H. Mils, Kastelengids van Nederland, middeleeuwen, Bussem 1979 (ISBN 90 228 3856 0)
  • Kalkwiek, K.A., A.I.J.M. Schellart, H.P.H. Jansen & P.W. Geudeke, Atlas van de Nederlandse kastelen, Alphen aan den Rijn 1980 (ISBN 90 218 2477 9)
  • Helsdingen, H.W. van, Gids voor de Nederlandse kastelen en buitenplaatsen, Amsterdam 1966
  • Tromp, H.M.J., Kijk op kastelen, Amsterdam 1979 (ISBN 90 10 02446 6)

Посилання[ред. | ред. код]