Західно-Антарктичний рифт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа Антарктиди

Західно-Антарктичний рифт — активна рифтова долина, розташована між Східною і Західною Антарктидою. Вона включає море Росса, терен під шельфовим льодовиком Росса і частину Західної Антарктиди. Його розвиток пов'язаний з літосферним витонченням не-платформних теренів Західної Антарктиди.

Дослідження геології Західно-Антарктичного рифта ускладнено, через те що, крім піків Трансантарктичних гір, які виступають над льодом, регіон покрито величезним Західно-Антарктичним льодовиковим щитом. Тому рифт, менш відомий, ніж інші великі рифтові долини. Відомо, проте, що, як і Східно-Африканський рифт, Західно-Антарктичний рифт має певну кількість розломів перетиначих Антарктиду. Існує також різкий поділ між старими, розлогими палеогеновими рифтами басейну моря Росса і молодшим, вузьким Терор Рифт. Є також велика кількість авлакогенів, що перетинають острів Беркнер.

Хоча багато рифтів всередині рифтової системи Західної Антарктики більше не є активними, наразі відомо, що Західна Антарктида прямує від Східно-Антарктичного кратона у північ/північно-східному напрямку (приблизно в напрямку островів Південна Джорджія) приблизно 2 мм/рік або 500.000 років/кілометр.

Західно-Антарктичний рифт є джерелом всіх недавно діючих вулканів в Антарктиді, і більшості великих гірських систем Антарктики за межами Антарктичного півострова. Вважається також, що Західно-Антарктичний рифт має серйозний вплив на льодовикові потоки в Західній Антарктиді, швидкість руху крижаних потоків, як вважають[1] , залежать від змащування основи льодовика водою, збільшення якої може призвести до руйнації крижаного покриву якщо глобальне потепління прискориться.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]