Східно-Африканський рифт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схематичне розташування Східно-Африканської рифтової зони

Східно-Африканський рифт — активна континентальна рифтова зона у Східній Африці що розвивається з дивергентної границі тектонічних плит. Цей рифт є вузькою зоною по якій Африканська плита розмежовується на дві новітні плити (субплити або протоплити) Нубійську і Сомалійську,швидкість розкриття рифту 6-7 мм на рік. [2] Якщо рифтогенез триватиме, за 10 мільйонів років Сомалійська плита відколиться, і буде формуватися новий океан. Рифт прямує від Афарського трійнику в Афарській улоговині на південь через Східну Африку. Вважається що він виходить на узбережжя Мозамбіку Kerimba і Lacerda (рифтом або грабеном)[1] і закінчується Зоною розлому Ендрю Бейн де, як вважається, він переходить в Південно-Західний Індійськоокеанський хребет[2]

Початок рифтогенезу відносять до початку міоцену, 22-25 мільйонів років тому[3] У минулому він вважався частиною більшої Великої рифтової долини, яка простягалася на півночі до Малої Азії.

Розташування[ред.ред. код]

Серія рифтових басейнів, Східно-Африканської рифтової системи поширюється на тисячі кілометрів[4] САР складається з двох основних гілок. Східна Рифтова долина включає Головний Ефіопський рифт, прямує зі сходу Афарського трійнику, на південь Кенійською Рифтовою долиною[5] Західна Рифтова долина включає Рифт Альбертін, і прямує далі на південь, в долину озера Малаві . Також від Афарського трійнику, рифт прямує двома напрямками: до Рифту Червоного моря або до Аденського хребта в Аденській затоці .

Східно-Африканський рифт незвичайний тим, що більшість активних хребтів знаходиться на океанічній корі, головним чином під морями. Крім значно меншої Байкальської рифтової зони на сході Росії і закритого кригою Західно-Антарктичного рифту, це єдиний приклад активного рифту на континентальній корі планети.

Вулканічна діяльність[ред.ред. код]

Східно-Африканський рифт має цілу низку діючих і згаслих вулканів. Це гори Кіліманджаро, Кенія, Карисимбі, Н'ярагонго , Меру й Елгон, а також Кратерне нагір'я в Танзанії. Ол Доїньо Ленгаї залишається активним вулканом, і на разі єдиний натрокаробонатний вулкан у світі.

Посилання[ред.ред. код]

  1. http://www.nature.com/nature/journal/v321/n6070/abs/321599a0.html Seaward extension of the East African Rift, Letters to Nature 321, 599—603 (05 June 1986) Nature
  2. http://geology.geoscienceworld.org/cgi/content/abstract/30/4/339 «Location of the Nubia-Somalia boundary along the Southwest Indian Ridge», Geology, Apr.2002
  3. Ebinger, C.J. (2005). Continental break-up: the East African perspective.. Astro. Geophys. 46. с. 216–21. 
  4. Corti, G. The Ethiopian Rift Valley. National Research Council of Italy, Institute of Geosciences and Earth Resources. Процитовано March 19, 2014. 
  5. Moungenot, D.; Recq, M.; Virlogeux, P.; Lepvrier, C. (1986). Seaward extension of the East African Rift. Letters to Nature.