Знам'янський міський краєзнавчий музей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Знам'янський міський краєзнавчий музей Pictogram infobox palace.png
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Кіровоградська область, Знам'янка, вул. Глібка, 28.
Засновано 1961 рік
Директор Кулик Тетяна Станіславівна
Сайт znamenka.org.ua/sport.html

Історія[ред. | ред. код]

Музейний заклад починає свою історію з 1961 року. Тоді, з нагоди 100-річчя з дня смерті Т. Г. Шевченка, внучата племінниця поета К. М. Красицька та її донька А. В. Красицька, які проживали в Знам'янці, заснували громадський музей «Кобзарева світлиця». За тривалий час він став знаним не тільки у області, а і далеко за її межами, адже має в своїх фондах унікальні матеріали історичного і літературознавчого характеру, а також ґрунтовні матеріали генеалогії Красицьких, зібрані краєзнавцем, нащадком шевченкового роду В. Є. Шкодою. Зараз «Кобзарева світлиця» має статус філії і входить до складу краєзнавчого музею. Дотепер це єдиний шевченківський музей в області.

Сьогодення[ред. | ред. код]

Знам'янський міський краєзнавчий музей як юридична особа почав формуватися у січні 2004 року, на підставі рішення ХХІІ сесії Знам'янської міської ради XXIV скликання № 448 від 14.11.2003 року. З цього часу почалася робота по збиранню матеріалів, комплектуванню фондів, створенню експозицій, які відображають історичні віхи нашого міста та краю. На сьогоднішній день маємо певні здобутки. В музеї діють постійні експозиції: «Природа Чорноліського краю», «Рідне місто моє», «Козацькі зимів'я та найдавніші селянські поселення у Чорноліссі», «Собор негаснучої пам'яті», «Вклонімося великим тим рокам», «Декоративно-ужиткове мистецтво та селянський побут XIX поч.. ХХ ст.». Крім постійно діючих експозицій в музеї практикуються тимчасові, присвячені пам'ятним датам та державним святам. З 2010 року започатковано новий напрямок роботи музею — туристично-краєзнавчий. Маємо певні напрацювання. Розроблено 5 туристично-краєзнавчих маршрутів по рідному краю за якими здійснюють екскурсійні подорожі та туристичні походи, а саме: «Знам'янка — перлина Чорноліся», «Партизанськими стежками», «Таємниць Чорного озера», «Козацькими стежками села Цибулеве», «Стежками Холодного Яру». В проекті розробка ще декількох цікавих маршрутів. Як результат співпраці зі шкільним туристичним гуртком, на базі музею створено міську громадську організацію "Туристично-краєзнавчий клуб «Чорноліся». Започатковано і реалізовано декілька спільних проектів.

За юридичною адресою музею зареєстровано 4 громадські організації: міський осередок організації «Просвіта» (голова Голиков А. М.), канцелярія окремого Чорноліського полку ім. козака Мамая Українського козацтва (полковник — В. І. Мазуренко), міська громадська організація Туристично-краєнавчий клуб «Чорнолісся» (президент В.Корчагін), Асоціація народних майстрів Знам'янщини (голова Р. Айвазовська)- з якими ми тісно співпрацюємо.

Музей також співпрацює з авторитетними громадськими організаціями, зокрема: Всеукраїнський культурно-науковий Фонд Т. Шевченка (м. Київ, президент — Л. О. Красицька), Асоціація дослідників голодоморів в Україні (м. Київ, президент — Л. Лук'яненко), Історичний клуб «Холодний Яр» (м. Київ, президент — Р. Коваль)).

Музей займає 4 кімнати на першому поверсі п'ятиповерхового будинку в центрі міста. Загальна площа 149 кв.м., експозиційна — 120 кв.м. Штат — 3 одиниці.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]