Зневаджувач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Налагоджувач (також — відналагоджувач, зустр. англіцизм: деба́ґґер) англ. debugger — комп'ютерна програма, яка використовується для тестування і виправлення вад інших програм. Як варіант, код для розгляду може бути запущено на емуляторі інструкцій, що дозволяє більший контроль зупинки процесу при заданих умовах, але, як правило, тоді виконання коду відбувається набагато повільніше, ніж якщо це робиться напряму на процесорі.

Опис[ред.ред. код]

Якщо програма завершується аварійно, буде показано позицію у вихідному коді, якщо це налагоджувач рівня вихідних кодів або налагоджувач символьний, що як правило присутні в інтегрованих середовищах розробки. Налагоджувачі таких типів показують рядок у дизасемблері. («Аварійне завершення» відбувається, коли програма не може продовжуватися через помилку. Наприклад, програма намагається використати інструкцію, відсутню на поточній версії центрального процесора або при спробі доступу до відсутньої або захищеної пам'яті.

Як правило, налагоджувач також пропонує складніші функції, як, наприклад, просування програми крок за кроком, зупинки (можна призупинити програму для вивчення поточного стану) при деякій події за допомогою точки зупину, а також відстеження значення змінних. Деякі налагоджувачі мають можливість змінити стан програми, поки вона працює, а не лише просто спостерігати її.

Важливість гарного налагоджувача важко переоцінити. Більш того, наявність та якість такого інструменту для конкретної мови та платформи можуть бути вирішальним фактором у їх використанні, навіть якщо інша мова або платформа краще підходять для виконання завдання. Разом з тим, важливо також зазначити, що програмне забезпечення може поводитися (і часто поводиться) інакше під керуванням налагоджувача, ніж при прямому виконанні, через неминучі зміни в оточенні, що вносяться налагоджувачем. В результаті, навіть при потужному інструменті налагодження, часто дуже важко відслідковувати виконання завдань у складних багатопотокових або розподілених системах.

Та ж функціональність, що робить налагоджувач корисною для усунення помилок, дозволяє його використання з хакерською метою, наприклад, при спробі уникнути захисту від копіювання, Digital Rights Management та інших програмних функцій захисту.

Більшість основних рушіїв налагодження, таких як GDB і DBX надають інтерфейс командного рядка. Графічні оболонки налагоджувачів є популярними розширеннями для рушіїв налагодження, які забезпечують інтегрування в інтегроване середовище розробки, анімацію та візуалізацію функцій.

Апаратна підтримка для налагодження[ред.ред. код]

Більшість сучасних мікропроцесорів мають принаймні одну з цих функцій полегшення налагодження у своїй архітектурі:

  • апаратна підтримка покрокового виконання програми, наприклад, прапорець пастки
  • набір інструкцій, що відповідає вимогам до віртуалізації від Popek та Goldberg, що дозволяє простіше побудувати налагоджувач програмного забезпечення, яке працює на тому ж процесорі, що й програма налагодження; такі процесори можуть виконувати внутрішні цикли програми на повній швидкості, але залишаються під контролем налагоджувача
  • внутрішньосистемне програмування дозволяє налагоджувачу виконати програму заново на зовнішніх апаратних засобах задля її тестування (наприклад, для додавання або вилучення точок зупину на інструкціях)
  • апаратне забезпечення точок зупину при зміні даних, наприклад, виключна ситуація при відсутності сторінки
  • контакти JTAG або новіші інтерфейси налагодження Nexus та ETM (Embedded Trace Macrocell від ARM)

Список налагоджувачів[ред.ред. код]

Winpdb що проводить налагодження себе

Налагоджувач є невід'ємною складовою частиною вбудованого середовища розробки, а відтак всі такі середовища мають у своєму складі налагоджувачі, або повністю вбудовані, або ж надають користувацький інтерфейс до зовнішніх програм чи розширень.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]