Йоганн Вальдгаун фон Герсе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йоганн Вальдгаун фон Герсе
Johann Waldhaun von Heerse
Народився невідомо
Помер 1471/1472
Венден
Громадянство
(підданство)
Flag of Latvia.svg Латвія
Національність німець
Діяльність політика
Суспільний стан лицарство
Посада магістр Лівонського ордену
Термін 1470—1471 роки
Попередник Йоганн фон Менгден
Наступник Бернгард фон дер Борх
Конфесія католицтво

Йоганн Вальдгаун фон Герсе (*Johann Waldhaun von Heerse, д/н — 1471/1472) — 38-й магістр Лівонського ордену в 14701471 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з дрібного німецького шляхетського роду. Про дату народження та молоді роки обмаль відомостей. Є окремі згадки, що родичі фон Герсе обіймали посади в Естляндії. Перша письмова згадка про нього відноситься до 1459 року, коли призначається фогтом Нарви. На цій посаді перебував до 1463 року.

1466 року стає комтуром Марієнбурга, а 1468 року — комтуром Ревеля. 1470 року обирається магістром Лівонського ордену. Свої зусилля спрямував на зміцнення Лівонського ордену та проведення централізаторської політики в Лівонській конфедерації, що було необхідно перед загрозою Великого князівства Московського, що на той час суттєво посилилося. Так, Псковська республіка, що безпосередньо межувала з Орденом, на час прихода фон Герсе до влади опинилася в орбіті впливу Москви.

Для успішного протистояння магістр вирішив посилити власну владу, відібравши найбільш значущі комтурства у впливових братчиків Ордену, які привласнив або передав братам Ернесту і Фрідріху Вольтусу. Також у 1471 році було споруджено замок Фредебург («Мирний замок», неподалік від сучасного міста Кунда), в завдання якого входив захист торгівельних шляхів та узбереження на сході Естляндії від ушкуйників, що діяли з території Псковського вічевої республіки. Водночас Йоганн Вальдгаун фон Герсе уклав союз з Новогородською республікою, яка готувалася до вторгнення московського війська. В цей час 1471 року проти магістра виникла змова серед лицарів позбавлених комтурств, внаслідок чого фон Герсе було змушено зректися посади, після чого запроторено до в'язниці замку Венден. Новим магістром Лівонського ордену став Бернгард фон дер Борх.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Klaus Neitmann: Johann Wolthus von Herse, Meister des Deutschen Ordens in Livland († 1471) In: Lexikon des Mittelalters, Band 5, (1991), Sp. 513f.
  • Ritterbrüder im livländischen Zweig des Deutschen Ordens. Köln: Böhlau, 1993. Nr. 928 (lk 693—695).