Карл IV (герцог Алансон)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл IV
фр. Charles IV d'Alençon
Charles d'alencon.jpg
Народився 2 вересня 1489
Ліон, Королівство Франція
Помер 11 квітня 1525 (35 років)
Ліон, Королівство Франція
Країна Bannière de France style 1500.svg Франція
Діяльність аристократ
Знання мов французька
Титул герцог
Посада governor of Brittanyd
Рід Валуа
Батько René, Duke of Alençond
Мати Маргарита Лотаринзька
Брати, сестри Anne d'Alençond і Франсуаза Алансонська
У шлюбі з Маргарита Наваррська[1]
Arms of Charles IV d'Alençon.svg

Карл IV (фр. Charles IV d'Alençon; 2 вересня 1489 — 11 квітня 1525) — герцог Алансон, граф Ла Перш у 14921525 роках, граф Арманьяк, Фезансак, Родез в 14971525 роках (як Карл II), пер Франції, перший принц крові у 1515—1525 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду Валуа-Алансон. Син Рене, герцога Алансон, і Маргарити Лотаринзької. Народився 1489 року в Алансоні. У 1492 році після смерті батька успадкував герцогство Алансьонське і графство Ла Перш. Був вихований в замку Мавз у графстві Ла-Перш матір'ю. У червні 1497 року після смерті свого діда Карла I успадкував титули графів Арманьяк, Фезансака і Родез. Втім претензії на ці володіння висунув король Карл VIII, Жан і Людовик д'Арманьяк-Немур, їх сестра Шарлотта, Катерина де Лаваль, Ален д'Альбре, граф Перігор.

У 1507 і 1509 роках герцог Карл IV брав участь в двох військових кампаніях французького короля Людовика XII в Італії. 1509 року пошлюбив Маргариту, доьку Карла V, графа Ангулема.

1510 року було прийнято рішення Паризького парламенту, яким було підтверджено рішення від 1470 року про конфіскацію володінь графів Арманьяків. У 1514 році Карл IV отримав усі володіння Карла I. У 1515 році після сходження на трон Франциска Ангулемського, що був особистим другом Карла Алансонського, останній отримав підтвердження на спадок Арманьяків, став першим принцом крові, а також до 1518 року вважався спадкоємцем королівського трону.

У вересні 1515 року брав участь в битві при Мариньяно, де командував правим флангом. У 1521 році він керував обороною Шампані під час вторгнення імперської армії.

У 1525 році брав участь у другій кампанії Франциска I в Італії. У битві при Павії командував ар'єргардом французів і у вирішальний момент бою не прийшов на допомогу головним силам королівської армії. Франциск I був захоплений в полон і відправлений до Іспанії. Після поразки армії і полону короля Карл Алансон взяв на себе командування залишками розбитих військ і відступив з Міланського герцогства до Франції. На батьківщині він вважався головним винуватцем поразки і полону короля.

У квітні того ж року помер в Ліоні. Незважаючи на те, що у Карла були дві молодші сестри, Франсуаза і Анна, його володіння перейшли до вдови — Маргарити Ангулемської, сестрі Франциска I.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kathleen Wellman, Queens and Mistresses of Renaissance France, (Yale University Press, 2013), 152.
  1. Kindred Britain