Квінт Марцій Турбон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Квінт Марцій Турбон
Traianus Glyptothek Munich 72b.jpg

Квінт Марцій Турбон
Народився невідомо
Епідавр
Помер після 134
Діяльність політик, військовий очільник
Посада Префект преторія і Римський губернатор[d]
Звання префект преторія
Термін 119 рік
Рід Марції
Діти 2 сина

Квінт Марцій Турбон Фронтон Публіцій Север (*Quintus Marcius Turbo Fronto Publicius Severus, д/н — після 134) — державний та військовий діяч Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив зі стану вершників Марціїв Турбонів. Про батьків немає відомостей. Народився у м. Епідавр (провінція Дальмація). Обрав для себе кар'єру військовика. У 95 році був центуріоном II Допоміжного легіону в Аквінку (Паннонія). У 103 стає центуріоном-приміпілом. тут познайомився й потоваришував з майбутнім імператором Адріаном. на цій посаді залишався до 107 року.

У 110–113 роках був прокуратором гладіаторської школи у Римі. У 113 році призначається префектом Мізенського флоту. У 114–116 роках звитяжив під час війни із Парфією, що було відмічено імператором Траяном. У 116–117 роках брав участь у придушенні юдейського повстання в Єгипті та Кіренаіці.

З 117 до 118 року був прокуратором в Мавретаніі Цезарейській та Мавританії Тінгітані. У 118 році Турбон отримав посаду префекта Єгипту, але виконував ці обов'язки номінально.

Того ж року Адріан доручив Турбону одночасне намісництво в двох провінціях — в Дакії і в Нижній Паннонії — призначення екстраординарне, викликане нападом сарматських племен — язигів. Марцій Турбон зумів завдати ворогові рішучої поразки.

У намісництво Турбона відбулася військово-адміністративна і територіальна реорганізація провінції Дакія, яка була розділена на дві провінції — Верхню Дакію, що охоплювала центральні і північні райони провінції, і Нижню Дакію, до якої входили південно-східні області сучасних Трансільванії і Олтенії.

У 119 році призначається префектом преторієм. Під час частих подорожей імператора Адріана Турбон фактично був його заступником у Римі. Втім після 134 року відомості про нього зникають. За однією версією, Адріан відсторонив Марція від влади, за іншою — той помер.

Родина[ред.ред. код]

Квінт Марцій, перебуваючи в Дакії, усиновив двох синів Тіта Флавія Лонгіна, декуріона столиці провінції Сармізегетуза. Вони отримали імена Тіта Флавія Пріска Галонія Фронтона Квінта Марція Турбона, який став прокуратором Нижньої Дакії, а потім Мавретаніі Цезарейської, та Тіт Флавія Лонгіна Квінта Марція Турбона, який став консулом-суфектом у 149 році.

Джерела[ред.ред. код]

  • Robert Hanslik: Marcius II. 6. In: Der Kleine Pauly. Bd. 3, 1969, Sp. 1005.