Префект преторія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Префе́кт прето́рія (лат. praefectus praetorio чи praetorii, скороч. 'PR PR') — одна з вищих посадових осіб у Римській імперії.

Історія[ред. | ред. код]

Посада спочатку передбачала тільки пост командира преторіанської гвардії, але поступово Префекти преторія розширили свої правові й адміністративні повноваження, стаючи найближчими помічниками імператорів.

За Костянтина Великого їх влада була істотно зменшена, а посада стала суто цивільним адміністративним постом, однак за його наступників префектури преторія на чолі з префектами преторія стали найбільшими адміністративними округами Імперії. Префекти знову належали до найвищих осіб держави, і до них були звернені багато законів. Протягом 4 століття організовано три преторіальні префектури для управління територіями:

Пізніше при розподілі імперії префектури також було розділено. У цій ролі вони призначалися аж до правління Іраклія I, коли широкомасштабні реформи обмежили їхню владу і посада звелася до становища простих спостерігачів над провінційною адміністрацією. Останні сліди цієї посади зникли у Візантійській імперії у 840-і роки.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Syme, Ronald (1980). «Guard Prefects of Trajan and Hadrian». The Journal of Roman Studies 70: p64–80. DOI:10.2307/299556 (англ.)