Клапан Тесли

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кла́пан Те́сли (англ. Tesla Valve) або кла́панний кана́л Те́сли (англ. Tesla's Valvular Conduit)[1] — це різновид зворотного клапана, призначеного для пропускання потоку в одному напрямі, конструкція якого виконана без рухомих деталей. Суть клапана полягає в тому, що потік, який проходить через нього в одному напрямі розділяється на потоки, які спрямовуються різними шляхами і у різних напрямках, забезпечуючи взаємне гасіння їх кінетичної енергії, яке забезпечує значне зростання активного опору клапана в цьому напрямі. Названий на честь Ніколи Тесли, який винайшов цей клапан у 1916 році[2].

Крім конструкції клапана ця ідея знайшла застосування в іншому пристрої — змішувачі, побудованому на ефекті Коанда.

Поздовжній розріз клапана Тесли[2]

Будова[ред. | ред. код]

На рисунку схематично зображено клапан Тесли, який має корпус 1, групу порожнин 2, що мають певну форму, і розташованих одна навпроти одної з певним зміщенням, за допомогою яких, потік розвертається на кут 180°, групу стулок 3, що служать для розділення потоку. А також вхідний і вихідний штуцери 4,5, відповідно.

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Основна ідея цього пристрою полягає в розділенні потоку і перенаправленні однієї його частини назустріч іншій. Ефективний клапанний ефект цей пристрій може забезпечити лише в імпульсному режимі роботи. На малюнку пунктирними стрілками 7 показано, як проходитиме потік з різних сторін клапана. Очевидно, що коли потік проходить від штуцера 5 до штуцера 4, опір його рухові є мінімальним. Потік відхиляється не більше ніж на 10…12°. Але якщо потік рухається у зворотному напрямку, від 4 до 5 — опір зростає на декілька порядків, за рахунок раптових змін напряму і швидкості руху потоку. Чим різкіше зростає протитиск, тим кращим є клапанний ефект.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Sean Michael Ragan The Tesla Valve: One Way Flow With No Moving Parts. 2012.
  2. а б U.S. patent 1,329,559; priority date Feb 21, 1916.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Nikola Tesla Patent #1,329,559 Valvular conduit. Priority date Feb 21, 1916; publication date Feb 3, 1920. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]