Кобія (риба)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кобія
海鱺魚.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Окуневидні (Percoidei)
Родина: Кобієві (Rachycentridae)
Рід: Кобія (Rachycentron)
Kaup, 1826
Вид: Кобія
Біноміальна назва
Rachycentron canadum
(Linnaeus, 1766)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Rachycentron canadum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rachycentron canadum

Кобія (Rachycentron canadum) — єдиний вид риби монтипичного роду Кобія родини Кобієві ряду окунеподібних. Інші назви «лінг», «лимонна риба», «чорний лосось», «чорна королівська риба», «риба-сержант», «риба-крабоїд» (в Австралії), «бігун», «кабіо», «ка боп» (у В'єтнамі). У перекладі з грецької назва означає «хребет, що жалить».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина сягає 2 м при максимальній вазі 78 кг. Має довге, в формі шпинделя форму з широкою пласкою головою. Очі маленькі. Нижня щелепа трохи більше верхньої, виступає трохи вперед. Тулуб гладенький. Грудні плавці розташовано горизонтально, що робить їх схожими на акул. Спинний плавець добре розвинений, гострий шипастий, складається з 3 жорстких та 26-33 м'яких променів. Анальний плавник трохи коротше — 2-3 жорстких і 22-28 м'яких променів. Хвостовий плавець має форму півмісяця, з трохи довшою верхньою лопаттю.

Забарвлення темно-коричневого кольору (іноді з оливково-зеленим відтінком) з білими ділянками на череві. Черево має брудно-білий колір. Уздовж боків проходять три темні поздовжні смуги.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Мешкає у верхніх і середніх шарах води. Тримається зазвичай поодинці, за винятком періоду розмноження, коли збираються в зграї на коралових рифах, затонулих суднах і в мангрових заростях. Під час нересту може заходити в бухти і порти, наближаючись близько до берега. Надзвичайно допитлива. Відомі випадки, коли слідувала за спійманої на спінінг рибою. Наділена жорстким ударом і схильна до довгих, сильних, рішучих пробігів і випадкових стрибків. Живиться пелагічною рибою, крабами, кальмарами, рештками, що залишаються після полювання великих акул, тому часто є сусідами з останніми.

Статева зрілість у самців настає у віці 2 роки, у самиць — 3 роки. Нерест відбувається з квітня по вересень. Самиця відкладає багато дрібної ікри діаметром 1,2 мм. Здатна відкладати ікру протягом нересту 30 разів. В перший рік сягає 8 кг.

Є об'єктом спортивного рибальства в Перській затоці, де на спінінг була спіймана рекордна особина вагою понад 60 кг. М'ясо має чудовий смак. З початку 2000-х років стали активно почали вирощувати на рибних фермах Південно-Східної Азії, біля берегів КНР і Тайваню. Ця риба зростає майже в 10 разів швидше, ніж більшість інших видів риб.

Тривалість життя становить 15-16 років.

Поширення[ред. | ред. код]

Розповсюджена в Тихому (від Перської затоки до узбережжя Австралії та Японії) й Атлантичному океані (Карибське море), в місцях, де температура води не опускається нижче +24 градусів. Найбільші представники були спіймані в теплих водах неподалік від Австралії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Greenberg, Idaz. Guide to Corals & Fishes of Florida, the Bahamas and the Caribbean. Seahawk Press. pp. 2–3. ISBN 0-913008-08-7.
  • Kaiser, J.B.; Holt, G.J. (2004). «Cobia: a new species for aquaculture in the US». World Aquaculture. 35: 12–14.
  • Kurtis N. Gray, Jan R. McDowell, Bruce B. Collette, and John E. Graves: A Molecular Phylogeny of the Remoras and their Relatives. Bulletin of Marine Science, 84(2): 183—198, 2009