Червоний список Міжнародного союзу охорони природи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Червоний список МСОП)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The IUCN Red List of Threatened Species
Червоний список МСОП
IUCN Red List.svg
Тип біологічна база данихd
Засновано 1964
Штаб-квартира Сполучене Королівство
Місце діяльності Світ
Офіційні мови Англійська
Афіліація IUCN Species Survival Commissiond, BirdLife International, Міжнародне товариство збереження природи, NatureServed, Міжнародна рада ботанічних садів з охорони рослин, Royal Botanic Gardens, Kew[d], Техаський університет A&Md, Римський університет ла Сапієнца, Зоологічне товариство Лондонаd і Wildscreend
Материнська
організація
Міжнародний союз охорони природи
Дочірня(і)
організація(ї)
BirdLife International, Королівський ботанічний сад, Римський університет ла Сапієнца
Вебсайт www.iucnredlist.org

CMNS: Червоний список Міжнародного союзу охорони природи у Вікісховищі

Червоний список Міжнародного союзу охорони природи — всеосяжний збірник відомостей про охоронний статус рослин та тварин в усьому світі. Видається Міжнародним союзом охорони природи (МСОП) з 1963 року. Червоний список опікується флорою та фауною всього світу.

Червоний список МСОП побудовано на чітких критеріях оцінки статусу видів та ризику їхнього зникнення. Ці критерії є універсальними й можуть бути застосовані для будь-якого виду (або підвиду, раси та популяції) в будь-якім регіоні світу. Метою Червоного списку є визначення та оприлюднення ступеня загрози для існування тих чи тих видів живого та надання відомостей, потрібних для збереження біологічних видів, усім, кого це може стосуватись.

Оцінкою статусу видів у межах Комісії з виживання видів у МСОП займаються такі організації, як BirdLife International, World Conservation Monitoring Centre та численні спеціальні групи вужчої спрямованості. Всього оцінками статусу, що проводяться такими організаціями та групами, охоплено приблизно половина видів у Червоному списку МСОП.

Загалом Червоний список МСОП вважають найавторитетнішим джерелом оцінки статусу світового біорізноманіття.

Останнє видання[ред. | ред. код]

Останнє на теперішній час оновлення Червоного списку відбулося 4 травня 2006 року. Це видання розглядає 40 168 видів взагалі, плюс окремо 2160 підвидів, рас, форм, популяцій тощо.

З числа видів, розглянутих цілком, 16 118 визначені як такі, існування яких під загрозою. Серед них 7725 тварин, 8390 рослин, 3 — гриби та лишайники.

Це видання Червоного списку наводить 784 види, вимерлих починаючи з 1500 року — ця кількість не змінилась з минулого видання 2004 року, та збільшилась на 18 з 2000 року (тоді їх було 766). Щороку кілька видів, котрі були визначені як «зниклі», виявляються існуючими або переводяться до категорії «Відомості недостатні». Так, в 2002 році список зниклих видів зменшився до 759, але з тих пір знову зріс.

Версії[ред. | ред. код]

На 2015 рік існує 7 версій:[1]

  • Версія 1.0 (1991)
  • Версія 2.0 (1992)
  • Версія 2.1 (1993)
  • Версія 2.2 (1994)
  • Версія 2.3 (1994)
  • Версія 3.0 (1999)
  • Версія 3.1 (2000)

Видові категорії[ред. | ред. код]

Природоохоронний статус
згідно з категоріями Червоного списку МСОП
Ропуха помаранчева. Вперше вона була описана 1966 року, однак після 1989 року її ніхто не бачив. Вважається вимерлим видом
Вимерлий
Загрозливий
У найменшій загрозі
Інше

Категорії природоохоронного статусу:

Категорії МСОП (версія 3.1, 2001)

Категорії стану збереження NatureServe:

Категорії стану збереження виду NatureServe

Види в Червоному списку МСОП класифіковані в межах дев'яти категорій з використанням таких ознак, як швидкість скорочення чисельності, розміри популяції, величина ареалу та ступінь його розчленованості. На цій основі використовуються такі класифікаційні категорії:

Попередня класифікація 1994 року включала 8 категорій. Категорія «Низький ризик» вміщувала три підкатегорії (Near Threatened, Least Concern, та Conservation Dependent («Залежить від заходів охорони»)) — зараз вони всі об'єднані в категорію «Близький до загрозливого стану».

Також під час обговорення Червоного списку МСОП термін «Вид, існування якого під загрозою» («Threatened») застосовують відносно трьох категорій: «Під критичною загрозою», «Під загрозою», «Вразливий».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 2001 Categories & Criteria (version 3.1). IUCN. Процитовано 27 January 2013. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]