Червоний список Міжнародного союзу охорони природи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Червоний список МСОП)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The IUCN Red List of Threatened Species
Червоний список МСОП
Тип біологічна база данихd
red listd
Засновано 1964
Сфера Охорона тваринного світу
Країна  Швейцарія
Штаб-квартира Сполучене Королівство
Місце діяльності Світ
Офіційні мови Англійська
Афіліація IUCN Species Survival Commissiond, BirdLife International, Міжнародне товариство збереження природи, NatureServed, Міжнародна рада ботанічних садів з охорони рослин, Royal Botanic Gardens, Kew[d], Техаський університет A&Md, Римський університет ла Сапієнца, Зоологічне товариство Лондонаd і Wildscreend
Материнська
організація
Міжнародний союз охорони природи
Дочірня(і)
організація(ї)
BirdLife International, Королівський ботанічний сад, Римський університет ла Сапієнца
Вебсайт: www.iucnredlist.org

CMNS: Червоний список Міжнародного союзу охорони природи у Вікісховищі

Червоний список Міжнародного союзу охорони природи — всеосяжний збірник відомостей про охоронний статус рослин та тварин в усьому світі. Видається Міжнародним союзом охорони природи (МСОП) з 1963 року. Червоний список опікується флорою та фауною всього світу.

Червоний список МСОП побудовано на чітких критеріях оцінки статусу видів та ризику їхнього зникнення. Ці критерії є універсальними й можуть бути застосовані для будь-якого виду (або підвиду, раси та популяції) в будь-якім регіоні світу. Метою Червоного списку є визначення та оприлюднення ступеня загрози для існування тих чи тих видів живого та надання відомостей, потрібних для збереження біологічних видів, усім, кого це може стосуватись.

Оцінкою статусу видів у межах Комісії з виживання видів у МСОП займаються такі організації, як BirdLife International, World Conservation Monitoring Centre та численні спеціальні групи вужчої спрямованості. Всього оцінками статусу, що проводяться такими організаціями та групами, охоплено приблизно половина видів у Червоному списку МСОП.

Загалом Червоний список МСОП вважають найавторитетнішим джерелом оцінки статусу світового біорізноманіття.

Останнє видання[ред. | ред. код]

Останнє на теперішній час оновлення Червоного списку відбулося 4 травня 2006 року. Це видання розглядає 40 168 видів взагалі, плюс окремо 2160 підвидів, рас, форм, популяцій тощо.

З числа видів, розглянутих цілком, 16 118 визначені як такі, існування яких під загрозою. Серед них 7725 тварин, 8390 рослин, 3 — гриби та лишайники.

Це видання Червоного списку наводить 784 види, вимерлих починаючи з 1500 року — ця кількість не змінилась з минулого видання 2004 року, та збільшилась на 18 з 2000 року (тоді їх було 766). Щороку кілька видів, котрі були визначені як «зниклі», виявляються існуючими або переводяться до категорії «Відомості недостатні». Так, в 2002 році список зниклих видів зменшився до 759, але з тих пір знову зріс.

Версії[ред. | ред. код]

На 2015 рік існує 7 версій:[1]

  • Версія 1.0 (1991)
  • Версія 2.0 (1992)
  • Версія 2.1 (1993)
  • Версія 2.2 (1994)
  • Версія 2.3 (1994)
  • Версія 3.0 (1999)
  • Версія 3.1 (2000)

Видові категорії[ред. | ред. код]

Природоохоронний статус
згідно з категоріями Червоного списку МСОП
Ропуха помаранчева. Вперше вона була описана 1966 року, однак після 1989 року її ніхто не бачив. Вважається вимерлим видом
Вимерлий
Загрозливий
У найменшій загрозі
Інше

Категорії природоохоронного статусу:

Категорії МСОП (версія 3.1, 2001)

Категорії стану збереження NatureServe:

Категорії стану збереження виду NatureServe

Види в Червоному списку МСОП класифіковані в межах дев'яти категорій з використанням таких ознак, як швидкість скорочення чисельності, розміри популяції, величина ареалу та ступінь його розчленованості. На цій основі використовуються такі класифікаційні категорії:

Попередня класифікація 1994 року включала 8 категорій. Категорія «Низький ризик» вміщувала три підкатегорії (Near Threatened, Least Concern, та Conservation Dependent («Залежить від заходів охорони»)) — зараз вони всі об'єднані в категорію «Близький до загрозливого стану».

Також під час обговорення Червоного списку МСОП термін «Вид, існування якого під загрозою» («Threatened») застосовують відносно трьох категорій: «Під критичною загрозою», «Під загрозою», «Вразливий».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 2001 Categories & Criteria (version 3.1). IUCN. Архів оригіналу за 16 грудня 2020. Процитовано 27 січня 2013. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Червона книга // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 189.