Колемболи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колемболи
Час існування: ранній девон - наш час
Orchesella cincta
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Шестиногі (Hexapoda)
Клас: Entognatha
Ряд: Колемболи (Collembola)
Підряди
Entomobryomorpha
Poduromorpha
Symphypleona
Neelipleona
Синоніми
Arthropleona
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Collembola
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Collembola
EOL logo.svg EOL: 336
ITIS logo.svg ITIS: 99237
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 30001
Fossilworks: 133900

Колемболи, ногохвістки (Collembola) — ряд (відповідно до деяких авторів підклас) комах класу Entognatha, включає кілька тисяч видів. Представники ряду являють собою давню групу тварин, відомі з девону.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Розповсюджені по всьому світу, більша частина видів живе у підстилці. Дуже багато видів у помірних широтах та тропіках, зустрічаються навіть у Арктиці та Антарктиці, там де є мох або лишайник.

Будова[ред. | ред. код]

Дрібні тварини, розміри становлять кілька міліметрів або навіть менше міліметра. Черевних сегментів не більше 6. Прості очі утворюють скупчення по боках голови, які схожі на фасеткові очі. У видів, які живуть в ґрунті очі відсутні. Замість них у сліпих колембол є органи відчуття випаровуючої сили повітря, оскільки ці тварини дуже чутливі до вологості повітря. Вусики довгі, з 4 — 6 члеників. Ротові органи слабко розвинені та знаходяться в ротовій капсулі голови. На нижній поверхні черева багатьох колембол є орган, який має вигляд виделки, він являє собою видозмінені кінцівки та дозволяє тваринам гарно стрибати. Забарвлення колембол, які живуть у ґрунті біле, у тих, що живуть на поверхні частіш за все сіре або буре, але зустрічаються і яскраво забарвлені види.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Anurida maritima на воді

Найчастіше живуть серед решток рослин, що розкладаються, біля поверхні ґрунту. Види, що живуть у ґрунті, на відміну від інших колембол не мають органу для стрибання, крім того їх тіло досить видовжене, а кінцівки короткі, що дозволяє їм гарно пересуватися під землею. Деякі види мешкають на поверхні рослин та навіть на поверхні води. При цьому види, що живуть на воді можуть стрибати, відштовхуючись від її поверхні. Чисельність цих тварин може бути дуже великою, у ґрунтах лісів та лук на кожному квадратному метрі може нараховуватись кілька десятків тисяч особин. Живляться детритом, деякі види можуть пошкоджувати кореневу систему рослин. Колемболи — роздільностатеві тварини, самець відкладає сперматофор на рослини або ґрунт, а самиця захоплює його статевим отвором. Яйця дуже чутливі до вологості оточуючого середовища. Розвиток без перетворення, з яйця виходять колемболи за будовою схожі на дорослих особин.

Значення[ред. | ред. код]

Незважаючи на деяку шкоду, яку колемболи можуть спричиняти рослинам зокрема у парниках, в цілому це досить корисні тварини, які грають важливу роль у ґрунтоутворенні. Вони розкладають рослинні та тваринні рештки з утворенням гумусу та мінеральних речовин.

Посилання[ред. | ред. код]