Контреліта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Контреліта — політично активна, організована і впливова група, яка докладає максимум ресурсів і зусиль у політичній боротьбі, щоб у майбутньому змінити чинну еліту і захопити владу. Опозиційна по відношенню до правлячої політичної еліти частина бюрократії, соціальна група, яка бореться за право на входження в еліту або створення нової[1]; суб'єкт політики, який діє досить організовано (легально чи ні) і прагне отримати владу в свої руки або передати її іншій політичній силі.

Опис[ред.ред. код]

Досвід історії свідчить, що один і той же ведучий клас не є одночасно домінуючим у всіх сферах суспільного життя: історично прогресивний клас панує, як правило, в економічних та ідеологічних сферах, а історично відживаючий клас — у сфері державної влади. На етапі формування капіталізму класу феодалів, що володів державною владою, мав бути прогресивний клас буржуазії, що домінував в економічних та ідеологічних сферах. За сучасних умов, коли в розвинених країнах йде процес переходу до постіндустріальної стадії розвитку і можливо припустити, що правлячій еліті, яка безпосередньо володіє владою і здійснює її, може протистояти, наприклад, як контреелітична група політичного тиску, або може виникнути протистояння між фракціями політичної еліти, що належать до різних політичних партій, члени якої входять як в правлячу еліту, так і в групу політичного тиску, в цьому випадку фракцію, яка становить більшість можна назвати елітою, а фракцію, що знаходиться в опозиції, — контрелітою.

На сучасному етапі суспільно-політичного розвитку утворюють переважно політичні функціонери або певна їх частина, яка намагається послабити владу керівної еліти (наприклад, в парламенті) і взяти на себе частину її функцій. Для сучасної України, це особливо характерно, оскільки в її політичній системі присутня абсолютна інтеграція адміністративної та політичної влади. Хоча в політиці можливо також виникнення ситуації, коли представляє соціальна група, яка не входить до складу чільної сили і не прагне увійти в нову еліту, а прагне лише позбавити влади існуючу еліту і створити нову, більш прогресивну групу обраних сил для оптимального здійснення політичної влади.

Головна мета політичної діяльності контреліти — відвоювання владу у правлячої еліти. Але взяття влади з рук правлячої еліти з метою її привласнення або передачі в руки іншої політичної сили не є єдиною метою контреліти. Сили, що змагаються з владою, прагнуть захопити в свої руки державну машину нерідко для того, щоб реалізувати певну політичну доктрину, концепцію, програму. У разі, коли контреліта знаходиться в стадії свого формування, вищезазначене завдання виконують угруповання політичної еліти способом здійснення поступової модифікації політики в потрібному для них напрямку. Методи і способи дій, до яких вдається контреліта, включають широкий спектр політичних засобів, серед яких найпоширеніші: політична пропаганда своїх цілей і ідеологічна боротьба зі своїми противниками в засобах масової інформації, формування громадської думки; створення політичних партій та участь у виборах; боротьба в середовищі державних органів і парламентської діяльності; створення груп політичного тиску; використання механізмів кріптократії (підйом таємницею фінансової влади).

Джерела[ред.ред. код]

  • Інформація в статті заснована на книзі Політичний енциклопедичний словник . Під ред. Ю. С. Шемшученка, В. Д. Бабкіна, В. П. Горбатенко. Київ, 2004 г. (с. 286—297)
  • Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х. : Право, 2015

Література[ред.ред. код]

  • А. Сіленко. Контреліта // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.358 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Политология: Словарь-справочник / М. А. Василик, М. С. Вершинин и др. — М.: Гардарики, 2001. — 328 с.


Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.