Конфайнмент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ілюстрація народження адронного струменя із початкової пари кварк-антикварк

Конфайнмент (утримання) — явище квантової хромодинаміки, яке робить неможливим існування у вільному стані кварків із кольоровим зарядом. Кварки завжди спостерігаються об'єднаними в групи, що утворюють так звані «безбарвні» або «білі» частинки адрони. Так, наприклад, протон і нейтрон складаються з трьох кварків: червоного, зеленого й блакитного. Інший тип адронів, мезони, складаються з двох кварків, наприклад, зеленого й антизеленого, що вкупі теж утворюють «безбарвну» частинку.

Математичної моделі, яка пояснювала б конфайнмент, досі не побудовано. Загальне уявлення полягає в тому, що взаємодія між кварками слабшає зі збільшенням відстані між ними, якщо їх кольорові заряди компенсовано. Але якщо кольорові заряди не компенсовано, то взаємодія між кварками зі збільшенням відстані не слабшає.

Якщо внаслідок зіткнення високоенергетичних частинок у прискорювачах кварки починають розлітатися, то енергетично вигідним стає такий процес, коли з вакууму народжуються пари кварків-антикварків, які об'єднуються з початковими кварками та утворюють нові адрони. При достатній енергії цей процес може продовжуватися далі, й таким чином виникають адронні струмені[en]. В експерименті в такому випадку спостерігаються потоки мезонів і баріонів.

Гіпотетично, при дуже великих енергіях може утворитися кварк-глюонна плазма — стан багатьох вільних кольорових кварків, взаємодія між якими екранована.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Индурайн Ф. Квантовая хромодинамика. Введение в теорию кварков и глюонов. — М. : Мир, 1986. — 288 с.