Користувач:B.iiiiryna/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гордон Таллок
Народився 13 лютого 1922(1922-02-13)
Рокфорд (штат Іллінойс)
Помер 3 листопада 2014(2014-11-03) (92 роки)
Де-Мойн
Громадянство США
Нагороди Лауреат премії Адама Сміта (1993).

Гордон Таллок народився в Рокфорді (штат Іллінойс) 13 лютого 1922 року, а помер у Де-Мойн 3 листопада 2014 року - професор права та економіки в університеті Джорджа Мейсона (Арлінгтон, штат Вірджинія). Хоча він і не отримав доктора економічних наук, він є одним з головних економістів ХХ століття і є співзасновником Школи публічного вибору з Джеймсом Б'юкененом. Він опублікував понад 150 статей та 16 книг.

Біографія

[ред. | ред. код]

Гордон Таллок вивчав право в Чиказькому університеті до 1947 року. Потім працював юристом у Державному департаменті.


У 1962 році він опублікував разом з Джеймсом М. Б'юкененом «Розрахунок згоди: Логічні основи конституційної демократії (Аналіз згоди: Логічні основи конституційної демократії)», основоположну працю «Теорія суспільного вибору». У статті, опублікованій у 1967 р., він висвітлив явище контрибуції.

"Шукаю оренду"

[ред. | ред. код]

Таллок розробив теорію, яку називають "шукаю оренду". Шукаю оренду, згідно з теорією громадського вибору, - це отримання прибутку через політичний процес, а не ринковий процес обміну. Прикладом пошуку ренти є те, коли фірма, профспілка або група з особливими інтересами лобіює політичних суб'єктів (наприклад, політиків чи бюрократів) для вигідного впливу на законодавство. Це може призвести до моральної небезпеки, коли політики приймають політичні рішення на основі лобі замість ефективності політики.

В економіці монополія характеризується двома елементами: бар'єрами для входу на даний ринок (фактично, юридичними чи природними бар'єрами) та відсутністю хороших замінників товару, що торгується.


На ринку чистої та досконалої конкуренції компанія, що приймає ціну, стягує планку в точці Е, ситуація, коли гранична вартість дорівнює ціні. У монополістичній ситуації компанія є виробником цін і витрат у точці Н, де граничні витрати дорівнюють граничному доходу. Отже, сухі соціальні втрати, пов'язані з існуванням монополії, є поверхнею MHE на малюнку навпроти. Трикутник, що представляє суху соціальну втрату монополіста, називають трикутником Харбергера. Прибуток, отриманий монополістом, менший, ніж втрати споживачів.


У монопольній ситуації не існує жодної втрати, пов'язаної з неправильним розподілом ресурсів. Монополія створює й інші проблеми, зокрема проблеми рентної плати. Компанія, в цій ситуації, використовуватиме частину своїх ресурсів, щоб спробувати отримати законний чи регулятивний захист від конкуренції (приклад: лобістські дії проти депутатів). Таким чином, крім мертвих втрат, продемонстрованих трикутником Харбергера, монополія генерує другу мертву втрату. Оренда споживає ресурси, які можна було б продуктивніше використовувати в інших місцях.


Кінцева втрата сухих, таким чином, відповідає фігурі, протилежній сумі трикутника MHE і прямокутника PMCH. Поверхня PCME являє собою трапецію Таллок.

Шип Таллока

[ред. | ред. код]

Шип Таллока - уявний експеримент, в якому Таллок припустив, що якби уряд був дійсно стурбований безпекою водіння автомобілів, він прийняв би закон про обов'язкове встановлення загостреного шипа в центрі рульового колеса кожного автомобіля, таким чином, щоб будь-яке ДТП закінчувалося фатально для водія. Ідея полягає в тому, що ризик загибелі змусить водія вжити всіх заходів безпеки для уникнення ДТП.[1][2]

Нагороди та визнання

[ред. | ред. код]

У 1994 році Таллок був удостоєний почесного звання доктора філософії. Він обіймав посаду президента Південної економічної асоціації, Міжнародного атлантичного економічного товариства (1998–1999), Західної економічної асоціації та Товариства громадського вибору. У 1996 році його обрали до Зали слави Американського політичного огляду. Лауреат премії Адама Сміта (1993).

Критика

[ред. | ред. код]

Його книгу «Політика бюрократії» піддавали критиці за те, що вона не мала значного обсягу літератури.[3] Ряд авторів розкритикували Таллока та традицію громадського вибору як занадто спрощену у своєму поясненні політичну поведінку.[4]

Публікації

[ред. | ред. код]
  • The Calculus of Consent: Logical foundations for constitutional democracy, with J.M. Buchanan, 1962.
  • The Politics of Bureaucracy, 1965.
  • "Social Cost and Governmental Action", 1969, AER
  • "The Paradox of Revolution", 1971, Public Choice
  • "The Edge of the Jungle", 1972, in Tullock, editor, Explorations in the Theory of Anarchy
  • "A New and Superior Process of Making Social Choices", with T.N. Tideman, 1976, JPE

Список літератури

[ред. | ред. код]
  1. Torchinsky, Jason. "There's Actually a Name for a Steering Wheel with a Big Spike in the Middle". Jalopnik. Retrieved 2017-01-23.
  2. Inglis-Arkell, Esther. "Would putting a spike in the middle of your steering wheel make you safer?". io9. Retrieved 2017-01-23.
  3. Kaufman, H; Tullock, Gordon (December 1966). "The Politics of Bureaucracy". Administrative Science Quarterly. 11 (3): 488. doi:10.2307/2391168. JSTOR 2391168
  4. Friedman, Jeffrey (1996). The Rational Choice Controversy: Economic Models of Politics.