Користувач:KaterynaVavrykovych/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Одиниця мови - елемент системи мови, нерозкладний в рамках певного рівня членування тексту і протиставлений іншим одиницям в підсистемі мови, що відповідає цьому рівню. Може бути розкладена на одиниці нижчого рівня.

Відповідно до рівня розкладеності розрізняють прості і складні одиниці: прості абсолютно неподільні (морфема як значуща одиниця, фонема); складні подільні, однак поділ обов'язково виявляє одиниці нижчого мовного рівня.

Сукупності основних мовних одиниць утворюють рівні мовної системи.

Класифікація одиниць

[ред. | ред. код]

За ознакою наявності звукової оболонки виділяються наступні типи одиниць мови:

  • матеріальні - мають постійну звукову оболонку (фонема, морфема, слово, пропозицію);
  • відносно-матеріальні - мають змінну звукову оболонку (моделі будови слів, словосполучень, пропозицій, що володіють узагальненим конструктивним значенням, відтвореним у всіх побудованих згідно з ними одиницях);
  • одиниці значення - не існують поза матеріальних або відносно-матеріальних, складаючи їх смислове сторону (сема, семема).

Серед матеріальних одиниць за ознакою наявності значення виділяються:

  • односторонні - не мають власного значення (фонема, склад); беруть участь у формуванні та розрізненні звукових оболонок двосторонніх одиниць. Іноді до односторонніх одиницям відносять і самі звукові оболонки;
  • двосторонні - крім звучання, наділені значенням (морфема, слово, фразеологічна одиниця, пропозиція). Можуть також називатися вищими одиницями мови.

«Емічні» і «етичні» одиниці

[ред. | ред. код]

Для матеріальних одиниць мови характерно одночасно існування у вигляді безлічі варіантів - як у вимові звукових відрізків - і у вигляді абстрактного інваріанта - безлічі всіх варіантів. Для позначення варіантів одиниць існують так звані «етичні» (англ. Phonetic) терміни (аллофон, фон; алломорф, морф), для позначення інваріантів - «емічнійй» (англ. Phonemic) терміни (фонема, морфема, лексема і т. д.). Обидва терміни належать американському лінгвісту К. Л. Пайку. У більшості напрямків лінгвістики «етичні» і відповідні їм «еміческій» одиниці відносяться до одного рівня мови.

Oдиниці мови

[ред. | ред. код]

Одиниці мови виникають в результаті комбінації одиниць мови в мовному ланцюгу. До них відносяться словосполучення (крім фразеологізмів) і пропозиції, а також похідні і складні слова, вільно утворені в промові з тим чи іншим правилам; інші слова, а також фонеми і морфеми є одиницями мови.

Характеристика одиниць

[ред. | ред. код]

Незважаючи на істотні розбіжності в трактуванні одиниць мови в рамках різних наукових напрямків, можна виділити універсальні, які виявляються у всіх мовах властивості одиниць. Так, фонема є клас фонетично подібних звуків (втім, багато лінгвістів не вважають цю умову задовільно.; так, Л. В. Щерба вважав, що «єдність відтінків однієї фонеми зумовлена не їх фонетичною схожістю, а неможливістю розрізняти слова і форми слів даною мовою»; Р. І. Аванесов і В. Н. Сидоров відзначали, що «різні звучання, які взаємно виключаються в одному і тому ж положенні, є різновидами однієї і тієї ж фонеми, як би сильно вони не відрізнялися одина від другої за освітою і якістю »), об'єднаних тотожністю функцій, морфема є синтаксично несамостійною двосторонньою одиницею, слово синтаксично самостійне, пропозиція - одиниця мови, що складається зі слів. Таким чином, різні мови можуть бути описані з використанням одних і тих же термінів.

Відносини одиниць

[ред. | ред. код]

Одиниці мови вступають один з одним у відносини трьох типів:

  • парадигматичні;
  • синтагматичні;
  • ієрархічні (менш складні одиниці нижчих рівнів входять в одиниці вищих).

Відносини перших двох типів можливі лише між одиницями, що відносяться до одного рівня.