Користувач:Quntum/Чернетка
Функція приналежності (англ. membership function) – це суб'єктивна міра нечіткості, що визначається в результаті опитування експертів про ступінь відповідності елемента Х поняттю, що формалізується нечіткою множиною A [1]. При побудові функції приналежності з кожною нечіткою множиною A асоціюється деяка властивість, ознака або атрибут Г, яка характеризує деяку сукупність об'єктів X. Чим більшою мірою конкретний об'єкт володіє цією властивістю Г, тим ближче до відповідного значення . Якщо елемент безумовно володіє цією властивістю Г, то , якщо ж безумовно не володіє цією властивістю Г, то .
Існують прямі та непрямі методи побудови функцій приналежності, що базуються на методах обробки експертної інформації. Прямі методи (найбільш відомі методи відносних частот, параметричний, інтервальний) доцільно використовувати для властивостей, ознак і атрибутів, що можна виміряти, таких як швидкість, час, температура, тиск і т.п. При використанні прямих методів часто не потрібно абсолютно точного завдання всіх значень . Як правило, буває достатньо зафіксувати вид функції приналежності і характерні точки, за якими дискретне представлення функції приналежності апроксимується безперервним аналогом ‒ найбільш придатною типовою функцією приналежності. Непрямі методи (найбільш відомий метод парних порівнянь) використовуються в тих випадках, коли в аналізованої предметної області відсутні властивості об'єктів, що можна виміряти.
В залежності від числа залучених до опитування експертів як прямі, так і непрямі методи діляться на одиночні та групові [2]. Найбільш грубу оцінку характеристичних точок функції приналежності можна отримати шляхом опитування одного експерта, який просто задає для кожного значення відповідне значення .