Костянтинів дар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Костянтинів дар (лат. Donatio Constantini) або Віно Костянтинове — підроблений дарчий акт (лат. Constitutum Constantini) Костянтина Великого римському папі Сильвестру. Згодом він увійшов до складу «Псевдоісидорових декреталій», а з половини XI служив одною з головних підстав для папських домагань на верховну владу як в Церкві, так і на вищий сюзеренітет в середньовічній Європі.

Походження документа достеменно невідомо. Передбачається, що він був виготовлений в другій половині VIII або в IX столітті, можливо в абатстві Корбі у Франції. Документ говорив про передачу Костянтином I верховної влади над Західною Римською імперією голові римської церкви. Фальсифікація була частиною угоди між майордомом Піпіном III (Коротким), що прагнув отримати офіційний статус короля франків, і папським двором.

Література[ред. | ред. код]

  • Camporeale, Salvatore I. «Lorenzo Valla's Oratio on the Pseudo-Donation of Constantine: Dissent and Innovation in Early Renaissance Humanism.» Journal of the History of Ideas (1996) 57#1 pp: 9-26. online