Ко (го)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ілюстрація ситуації ко

Ко (яп. コウ — вічність) — правило в грі го, що забороняє ходи, які привели б до повторення позиції.

Ситуація ко виникає тоді, коли один з гравців бере в полон один камінь супротивника, підставивши під бій свій власний камінь. Якщо супротивник захопить щойно поставлений камінь першого граця, то позиція повториться, і так може тривати вічно. Правило ко виключає таку можливість. Поставлений у такій ситуації камінь можна захопити лише через хід, якщо супротивник не захищає його.

Правило ко призводить до виникнення ко-боротьби. Якщо виграш каменя в ситуації ко важливий для вирішення долі партії, гравець, якому заборонено брати камінь у полон, грає в іншій частині дошки, створюючи значну загрозу. Таку загрозу називають ко-загрозою. Тепер його суперник постане перед вибором: захистити (закрити) ко, або відповісти в іншому місці. Якщо він вибирає другий варіант, то перший гравець може наступним ходом взяти камінь у ко-ситуації. Тепер уже другому гравцю заборонено брати у відповідь. Він у свою чергу шукає ко-загрозу. Так продовжується доти, доки ко-загрози в розпорядженні одного із супротивників не закінчаться.

Виникнення ситуації ко переводить боротьбу на дошці з локальної у глобальну.

У більшості партій на якомусь етапі виникає ко-боротьба. Прислів'я твердить: «боятися ко — не грати в го».

Дві ко-ситуації водночас виграти неможливо, бо супротивник може використати друге ко як ко-загрозу для першого. Дуже рідко виникають ситуації потрійного ко, причому жоден із супротивників не може поступитися в будь-якому з них. В таких випадках за японськими правилами гра скасовується і переграється.