Криптозой

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Криптозойський супереон, криптозой (рос. Криптозой, нім. Kryptozoikum n) — докембрій, найбільший відрізок геологічної історії розвитку земної кори від виникнення перших геологічних формацій до початку фанерозою.

Почався понад 4,6 млрд років тому, тривав близько 4 млрд років. Поділяється на архей, протерозой і гадей. Протягом криптозою відбулися значні деформації земної кори. Відклади, що сформувались в цей період, складають фундамент давніх платформ і виходять на поверхню в межах кристалічних щитів, зокрема Українського щита. З ними пов'язані родовища залізних, марганцевих, поліметалевих та інших руд, граніту, будівельного каменю тощо.

Докембрійські товщі позбавлені явних залишків скелетної фауни. Протягом криптозою відбулися значні деформації земної кори. Відклади, що сформувались у цей період, складають фундамент давніх платформ і виходять на поверхню в межах кристалічних щитів, зокрема Українського щита. З ними пов'язані родовища залізних, марганцевих, поліметалічних інших руд, граніту, будівельного каменю тощо. Виділений амер. геологом Дж. Чедвіком, який поділив всю історію Землі на 2 еони (докембрій і фанерозой).

СидерійРясійОрозирійСтатерійКалімійЕктазійСтенійТонійКріогенійЕдіакарійЕоархейПалеоархейМезоархейНеоархейПалеопротерозойМезопротерозойНеопротерозойПалеозойМезозойКайнозойГадейАрхейПротерозойФанерозойДокембрій
Кембрійський періодОрдовицький періодСилурійський періодДевонський періодКам'яновугільний періодПермський періодТріасовий періодЮрський періодКрейдовий періодПалеогеновий періодНеогеновий періодЧетвертинний періодПалеозойМезозойКайнозойФанерозой
ПалеоценЕоценОлігоценМіоценПліоценПлейстоценГолоценПалеогенНеогенЧетвертинний періодКайнозой
ГеласійКалабрійський ярусПлейстоценПлейстоценПлейстоценГолоценЧетвертинний період
млн років тому

Література[ред. | ред. код]