Криштоф Кремпський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кшиштоф Кремпський
Стефан Кремпський.jpg
Псевдоніми Криштоф Кремпський
Народився невідомо
Помер невідомо
Титул шляхтич
Посада Гетьман України
  • POL COA Poraj.svg

Кшиштоф (Стефан) Кремпський (роки народження та смерті невідомі) — військовий діяч України XVI ст. Запорозький полковник, потім — гетьман повстанського війська.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Воював та навчався під командуванням, був товаришем вправного польського військовика, ротмістра Александера Сєнявского (молодшого брата гетьмана коронного Миколая).[1]

Полковник за гетьманування Богдана Микошинського. Весною 1595 р. брав у часть у виправі на Молдавію. Під час нападу коронних військ Речі Посполитої під командуванням польного коронного гетьмана Станіслава Жолкєвского на Київ був командантом міського гарнізону.[2]

Учасник повстання під проводом Северина Наливайка (1594–1596). На чолі 1500 козаків прорвав оточення Солоницького табору повстанців. Товариство відразу направилося на об'єднання з флотом кошового Каспара Підвисоцького. Запорожці водою та сушею добралися до Січі, по дорозі вступаючи в бої з придніпровськими польськими загонами.

Гетьманував з 1596 року. Автобіографічні відомості та історичні дані часу його гетьманування відсутні. Походив з дрібної шляхти, що належала до старовинного польського гербу «Порай».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Marek Plеwczyński. Sieniawski Aleksander h. Leliwa (ok. 1490–1568) // Polski Słownik Biograficzny.— Warszawa — Kraków, 1996.— t. XXXVII/1, zeszyt 152.— S. 117. (пол.)
  2. Українці в світі. Стефан Кремпський

Джерела[ред. | ред. код]

  • Сушинський Богдан. Всесвітня козацька енциклопедія XV — початку ХХІ століть. — Одеса: Видавнийчий дім «ЯВФ», 2007.

Посилання[ред. | ред. код]