Полковник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Козацький полковник (1786)
Кокарда і погони армії Української Держави (1918).
5. Погон полковника

Погон полковника Збройних Сил України

Сухопутні війська ЗСУ
Повітряні сили ЗСУ

Полко́вник — військове звання старшого офіцерського складу. Одне з найстаріших військових звань.

Полковник — старшина Запорізької Січі[ред.ред. код]

Полковник — це член похідної старшини Запорізької Січі, керівник одного або кількох військових загонів під час воєнних дій, сухопутних та морських походів 16-18 століття. У 18 столітті полковник очолював паланкову старшину. До її складу входили також осавул, писар, підосавул та підписар. Паланковий полковник, що обирався паланковою військовою радою терміном на один рік, був представником кошового отамана на території паланки. Він наділявся значними повноваженнями, включаючи право засудження до смертної кари козаків. На час ліквідації Запорізької Січі царським уря­дом у 1775 було вісім паланкових полковників. Зовнішньою ознакою влади полковника був пірнач, який звичайно носився за поясом.

Полковник — керівник в реєстровому козацькому війську[ред.ред. код]

Полковником називався керівник військового загону-полку в українському реєстровому козацькому війську у Речі Посполитій. Внаслідок реформування реєстрового козацтва гетьманом Михайлом Дорошенком було утворено шість полків по тисячу козаків у кожному. Полковники обирались на козацькій раді і затверджувалися польським урядом. За виконання обов'язків полковники одержували платню і користувались значними привілеями. Полковник очолював полкову старшину. Після прийняття сеймом «Ординації» 1638, посаду полковника могли займати лише представники шляхти.

Полковник — під час Гетьманщини[ред.ред. код]

Під час національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького 1648–1657 та після відновлення української національної держави — Гетьманщини — полковник очолював військову і адміністративно-територіальну одиницю — полк.

Офіцерське звання Збройних Сил України[ред.ред. код]

Полковник — це офіцерське військове звання в Збройних Силах України — Армії Української Народної Республіки та Українській Галицькій Армії , Українській Повстанській Армії та сучасних Збройних Силах України.

Полковник в інших країнах світу[ред.ред. код]

Полковник — це також вище військове звання старшого офіцерського складу в багатьох країнах світу, наприклад в арміях Росії, Білорусі, Болгарії, Словенії. Попереднє звання — підполковник, вище — генерал-майор (або бригадний генерал, бригадир).

Знаки розрізнення полковників країн світу

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Гайдай Л. Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях. Луцьк: Вежа, 2000.
  2. Довідник з історії України. За ред. І. Підкови та Р. Шуста. — К.: Генеза, 1993.

Посилання[ред.ред. код]