Полковник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Козацький полковник (1786)
Кокарда і погони армії Української Держави (1918).
5. Погон полковника

Погон полковника Збройних Сил України

Сухопутні війська ЗСУ
Повітряні сили ЗСУ

Полко́вник — військове звання старшого офіцерського складу. Одне з найстаріших військових звань.

Полковник — старшина Запорізької Січі[ред.ред. код]

Полковник — це член похідної старшини Запорізької Січі, керівник одного або кількох військових загонів під час воєнних дій, сухопутних та морських походів 16-18 століття. У 18 столітті полковник очолював паланкову старшину. До її складу входили також осавул, писар, підосавул та підписар. Паланковий полковник, що обирався паланковою військовою радою терміном на один рік, був представником кошового отамана на території паланки. Він наділявся значними повноваженнями, включаючи право засудження до смертної кари козаків. На час ліквідації Запорізької Січі царським урядом у 1775 було вісім паланкових полковників. Зовнішньою ознакою влади полковника був пірнач, який звичайно носився за поясом.

Полковник — керівник в реєстровому козацькому війську[ред.ред. код]

Полковником називався керівник військового загону-полку в українському реєстровому козацькому війську у Речі Посполитій. Внаслідок реформування реєстрового козацтва гетьманом Михайлом Дорошенком було утворено шість полків по тисячу козаків у кожному. Полковники обирались на козацькій раді і затверджувалися польським урядом. За виконання обов'язків полковники одержували платню і користувались значними привілеями. Полковник очолював полкову старшину. Після прийняття сеймом «Ординації» 1638, посаду полковника могли займати лише представники шляхти.

Полковник — під час Гетьманщини[ред.ред. код]

Під час національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького 1648–1657 та після відновлення української національної держави — Гетьманщини — полковник очолював військову і адміністративно-територіальну одиницю — полк.

У козацьких полках Слобідської України,які хоч і не входили до гетьманського підпорядкування, уряд був побудований відповідно до інших козацьких полків Війська Запорізького.

Офіцерське звання Українських січових стрільців (1914-1918 )[ред.ред. код]

Знаки розрізнення полковника Українських січових стрільців (1914-1918)

Штаб-офіцерське (булавна старшина) військове звання українських січових стрільців.Найвище військове звання в УСС. Австро-угорським еквівалентом було військове звання «оберст» (нім. Oberst). Вище за рангом від підполковника.

Українські січові стрільці, українське добровольче національне формування (легіон) у складі австро-угорської армії мало такі ж знаки розрізнення як і інші підрозділи цісарського війська. Звання хоч і мали українську назву, але були порівняні до австро-угорських. Знаки розрізнення були на петлицях (для УСС синього кольору) у вигляді шестипроменевих зірочок та галунів (широкого для штаб-офіцерів, вузького для хорунжого та підхорунжого) . У 1915 році був виданий указ щодо використання добровольцями чотирьохпроменевих зірочок як знаків розрізнення, замість шестипроменевих, також змінювалося їх розташування на петлицях. Але це нововведення не набуло широкого розповсюдження. Наприкінці 1916 року у Австро-угорській імперії була введена нова форма, для якої не передбачалися кольорові петлиці. Знаки розрізнення кріпилися на комірі мундиру, за ними нашивалися вертикальні кольорові стрічки (для українського легіону жовта та блакитна стрічки).

Знаками розрізнення полковника були три сріблясті металеві, розташовані «трикутником» шестипроменеві зірочки на петлиці (чи на комірі мундиру). По петлиці йшов широкий золотистий галун.

Офіцерське звання Збройних Сил України[ред.ред. код]

Полковник — це офіцерське військове звання в Збройних Силах України — Армії Української Народної Республіки та Українській Галицькій Армії , Українській Повстанській Армії та сучасних Збройних Силах України.

Полковник в інших країнах світу[ред.ред. код]

Полковник — це також вище військове звання старшого офіцерського складу в багатьох країнах світу, наприклад в арміях Росії, Білорусі, Болгарії, Словенії. Попереднє звання — підполковник, вище — генерал-майор (або бригадний генерал, бригадир).

Знаки розрізнення полковників країн світу

Молодше звання
Підполковник
Підполковник
Українські січові стрільці
Українські січові стрільці
Полковник
Старше звання

-

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Гайдай Л. Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях. Луцьк: Вежа, 2000.
  2. Довідник з історії України. За ред. І. Підкови та Р. Шуста. — К.: Генеза, 1993.

Посилання[ред.ред. код]