Кумбха-Мела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кумбха-Мела 2001 року

Кумбха-Мела (гінді कुम्भ मेला, англ. Kumbh Mela, або Kumbh Mela — «свято глеків» санскритом) — обряд масового паломництва індусів до священних міст індуїзму, що проводиться раз на три роки. Місцем паломництва по черзі стають міста Аллахабад, Харідвар, Уджайн і Нашік. Кульмінація святкування припадає на масове обмивання у водах Гангу (у Харідварі), Сіпри (в Уджайні), Ґодаварі (у Нашіку) або Санґама (в Аллахабаді), що символізує очищення душі і тіла.

Коріння Кумбха-Мела йде в глибоку старовину. У ведичній релігії свято глеків асоціюється з битвою богів і асурів за глек амріти. Вважається, що краплі амріти впали на землю в чотирьох місцях — в Аллахабаді, Харідварі, Уджайні і Нашіку. Перший опис свята глеків залишив в 7 столітті китайський паломник Сюаньцзан, який відзначав, що святкування супроводжується роздачею милостині жебракам. Великий мудрець Аді Шанкара закликав садху збиратися на Кумбха-Мела для обговорення богословських питань.

У аллахабадській Кумбха-Мела у січні 2007 року взяло участь 70 мільйонів чоловік, що є рекордом багатолюдності яких б то не було зібрань в історії[1]. Але найбільше релігійне свято світу не обходиться без нещасних випадків. Так, в тисняві під час аллахабадської Кумбха-Мела 1954 року загинуло 800 паломників. Нашікська Кумбха-Мела 2003 року забрала життя 39 чоловік[2].

У 55-денній Маха Кумбх Мелі біля Аллахабаду 2013 року взяло участь понад 100 мільйонів осіб. Під час падіння мосту на залізничній станції 10 лютого та тисняві, що виникла, загинуло близько 30 осіб. Ця Мела стала найбільшим зареєстрованим зібранням людей в одному місці. [3]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Millions of Hindus Wash Away Their Sins
  2. 39 killed in Kumbh Mela stampede. Архів оригіналу за 4 листопад 2008. Процитовано 11 жовтень 2009. 
  3. Кумбхамела — Експедиція Ахамот.org по нектар безсмертя. Архів оригіналу за 28 квітень 2014. Процитовано 8 травень 2014.