Лазерна указка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лазерні указки різних типів

Лазерна указка — портативний лазер малої потужності, пристрій для генерування когерентних електромагнітних хвиль видимого діапазону. У більшості випадків складається з лазерного діода, джерела живлення в формі батарейок і коліматора — двоопуклої лінзи для створення вузькоспрямованого променя. Головне призначення лазерної указки — вказування променем на віддалені об'єкти перед аудиторією, але не обмежується ним. Лазерні указки широко використовуються в любительських фізичних дослідженнях, як інструменти перевірки рівності будівельних конструкцій, засоби гри із домашніми тваринами, пристрої для створення спецефектів.

Хоча лазерні указки зазвичай малопотужні, від 5 до 100 мВт, пряме влучання їх променя в око може завдати необоротних пошкоджень сітківки. Тому в багатьох країнах їх продаж обмежується, а самі пристрої обов'язково маркуються попереджувальними знаками[1].

Типи лазерних указок[ред. | ред. код]

Лазерна указка у формі брелока

Лазерні указки головним чином класифікуються за кольором випромінювання:

  • Червоні — довжина хвилі 622—780 нм. Часто складаються з лише лазерного діода, джерела живлення і плати керування, що робить їх простими у випуску в формі брелоків. ККД лазерних діодів може коливатися від близько 20% до понад 60%.
  • Жовті — довжина хвилі 577—597 нм. Малопоширені, оскільки потребують активного охолодження і багатоступеневої системи збільшення, а потім ополовинювання частоти випромінювання. Типово, за схемою 808 нм → 1064 нм → 1342 нм →593,5 нм. Володіють низьким ККД (близько 1%).
  • Зелені — довжина хвилі 492—577 нм. Можуть застосовуватися як зелені лезерні діоди, так і раніша технологія твердотільних лазерів з діодною накачкою. В останній спочатку потужним, понад 100 мВт, інфрачервоним лазерним діодом з частотою випромінювання 808 нм накачується кристал ортованадату ітрію з неодимовим легуванням (Nd:YVO4), де формується хвиля з частотою 1064 нм. Потім, проходячи через кристал титанілу-фосфату калію (KTiOPO4), частота випромінювання ополовинюється (1064 нм → 532нм) і виходить видиме зелене світло. На потужніших моделях може встановлюватися інфрачервоний фільтр для забирання залишкового інфрачервоного випромінювання, шкідливого для зору. ККД таких лазерів близько 30%. Світло зелених лазерів здається яскравішим за світло інших, оскільки людське око більш чутливе до зеленого кольору. Завдяки цьому такі лазерні указки досить поширені.
  • Сині — довжина хвилі 455—492 нм. Здебільшого використовують зменшення частоти випромінювання, створюваного в кристалі алюмо-ітрієвого граната, легованого йонами неодиму (Nd:Y3Al5O12) з 945 нм до 473 нм. ККД становить близько 3%.
  • Фіолетові — довжина хвилі 390—455 нм. Використовують лазерні діоди. Можуть спричиняти флоуресценцію деяких речовин[2][3].

Зазвичай лазерні указки належать до класів I—IIIа за класифікацією небезпеки лазерів. Тобто, не можуть спричиняти загорання, різати матеріали чи завдати шкоди зору відбитим світлом[4].

Лазерне хуліганство[ред. | ред. код]

Зі зростанням доступності лазерних указок виникло явище лазерного хуліганства — використання портативних лазерів для відволікання чи зумисного тимчасового засліплення людей, зокрема пілотів літаків. Так, у США щорічно реєструється близько 3000 випадків лазерного хуліганства[5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Can a pocket laser damage the eye?. Scientific American (en). Процитовано 2018-01-30. 
  2. Laser Pointers Information | Engineering360. www.globalspec.com. Процитовано 2018-01-30. 
  3. Eduard, Konovalenko. Типы светодиодов, длина волны лазерной указки. www.magnetik.com.ua (ru). Процитовано 2018-01-30. 
  4. Lasers for Dummies. www.wickedlasers.com (en). Процитовано 2018-01-30. 
  5. Может ли указка ослепить пилота: маленькие лазеры. Popmech.ru (ru-RU). Процитовано 2018-01-30. 

Посилання[ред. | ред. код]