Мамун I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мамун I
Народився невідомо
Помер 997
Гургандж
Країна Іран
Національність перс
Титул хорезмшах
Термін 995—997 роки
Попередник Абу-Абдаллах Мухаммед
Наступник Абул-Хасан Алі
Конфесія іслам
Рід Мамуніди
Батько Мухаммед
Діти 2 сина

Абул-Аббас Мамун I (*д/н — 997) — 1-й володар Хорезму з династії Мамунідів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з Персії. Про його батьків замало відомостей. Відомо, що вже у 992 році був еміром Гурганджа. Вважається, що був затверджений на посаду емірами Держави Саманідів. Поступово підкорив Лівобережжя Амудар'ї в Хорезмі. У 994 році під час заворушень проти еміра Нуха II підтримав Абу-Алі Сімджурида, супротивника Саманідського еміра.

У 995 році, скориставшись боротьбою в Мавераннахрі, вдерся на Правобережжя, де повалив хорезмшаха Абу-Абдаллах Мухаммеда, прийнявши титул хорезмшаха. Втім, влада нового правителя була непевною, оскільки родичі поваленого володаря зберегли вплив у багатьох містах. Тому Мамун I переніс столицю держави до Гурганджа. Намагався зберегти незалежність від Саманідів, підтримуючи заколотників в Мавераннахрі, проте зрештою вимушений знову визнати їхню зверхність у 996 році. До 997 року вдалося повністю об'єднати Хорезм під своєю владою.

Водночас сприяв розвитку культури та науки. Саме за наказом цього хорезмшаха у 996 році відкрито академію (Дор ул-хікма), яка стала відомою як Академія Мамуна. Абул-Хасан запрошував до свого двору також поетів та філософів, сприяючи розвитку Гурганджа як центр мистецтв.

Помер у 997 році за невідомих обставин. Йому спадкував старший син Абул-Хасан Алі.

Родина[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bosworth, C.E. «The Political and Dynastic History of the Iranian World (A.D. 1000—1217).» The Cambridge History of Iran, Vol. 4: The Saljuq and Mongol Periods. Ed. J.A. Boyle. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1968.
  • Meisami, Julie Scott (1999). Persian Historiography to the End of the Twelfth Century. Edinburgh University Press. с. 1–319. ISBN 9780748612765.