Мамун II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мамун II
Народився невідомо
Помер 1017
Ургенч
·вбивство
Громадянство
(підданство)
Іран
Національність перс
Титул хорезмшах
Термін 1009—1017 роки
Попередник Абул-Хасан Алі
Наступник Абул-Харит Мухаммед
Конфесія іслам
Рід Мамуніди
Батько Мамун I
У шлюбі з Харра-ї Калджи

Мамун II (*д/н — 1017) — володар Хорезму в 10091017 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Мамунідів. Син хорезмшаха Мамуна ібн Мухаммеда. Перша згадка про нього відноситься до 999 року. У 1009 році після смерті старшого брата Абул-Хасан Алі стає новим хорезмшахом в обхід свого небожа Мухаммеда. На відміну від попередників не мав хисту до військової справи й бажання здійснювати походи. Він більше полюбляв займатися господарськими справами Хорезму, підтримував митців, поетів та науковців. При дворі хорезмшаха працювали Ібн Сін, філософ Абу-Сахл Масіхі, медик Абулхайр ал-Хаммар, математик Абу-Наср Арран, Абурайхан ал-Біруні, що праювали в Академії Мамунідів. Також було здійснено значні будівельні та іригаційні заходи.

Водночас вимушений був дипломатичними заходами уникати війн з Караханідами та Газневідами, налагодив дружні відносини з Багдадським халіфатом. У 1014 році отримав від халіфа аль-Кадіра підтвердження своєї влади, проте відмовився прийняти сувій з затвердження, побоюючись наступу Махмуда Газневі, що був налаштований проти Багдаду. У 1015 році оженився на сестрі останнього, розраховуючи усунути загрозу з боку Газні.

Втім, поступово зближення Хорезму з Газневідами, які дедалі збільшували вплив, викликало невдоволення знаті. У 1017 році, коли Мамун II збирався визнати зверхність Махмуда Газневі, проти хорезмшаха влаштовано військовий заколот. Внаслідок цього Мамуна II повалено й вбито. Новим хорезмшахом став Абул-Харит Мухаммед.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bosworth, C. Edmund (1984). «ĀL-E MAʾMŪN». Encyclopaedia Iranica, Vol. I, Fasc. 7. C. Edmund Bosworth. pp. 762—764. Archived from the original on 2012-09-27.