Маслобійний завод Костіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Маслобійний завод Костіна — підприємство, яке існувало у будинку за адресою вулиця Суворова, 25 у Ростові-на-Дону у кінці XIX — на початку XX століття. Завод був власністю купця Єфима Яковлевича Костіна[1].

Історія[ред.ред. код]

В кінці XIX — на початку XX століття будинок на вулиці Суворова, 25 мав адресу Мала-Садова, 33. Його першим відомим власником був купець Пахомов. В 1880-х роках це приміщення орендував купець Костін і в 1887 році заснував у ньому кондитерську фабрику. В 1895 році він звернувся у міську думу з проханням отримати дозволі для облаштування парового маслобійного заводу в приміщенні, яке він орендував.

В листопаді 1897 його прохання було задоволено, при умові, що вплив підприємства на навколишнє середовище буде мінімальним. В грудні 1912 року інформація про функціонування заводу з'явилась на сторінках газети «Приазовський край». В ній було повідомлення, що робота маслобійного заводу все-таки негативно впливає на навколишнє середовище. Це стало приводом для проведення розслідування спеціальною комісією, яка зробила висновок, що технології і засоби, які використовуються підприємством, все-таки забруднюють місто.

Хоча власником заводу був Костін, проте будинок належав нащадкам Пахомових, які згодом продали його подружжю Костіних. Дружиною купця Костіна була Домна Іванівна, вона ж була і співвласником підприємства, яке виготовляло соняшникову олію. Штат заводу складався з 23 осіб. Керівником був Степан Єфимович Костін — син купця. Товари підприємства користувались попитом у місті. У роки Першої світової війни завод Костіна продавав олію по цінам, набагато нижчим ніж інші виробники. З певних обставин він став тимчасовим монополістом і ввів умови продажу — віддавати не більше 800 грамів олії при пред'явленні документа, який би підтверджував звання ростовського громадянина[1]. Окрім підприємницької діяльності, Єфим Костін був гласним міської думи, на цю посаду його переобирали[2]. Власністю купця Костіна також була лавка на Старому ринку, де здійснювався продаж карамелі та бубликів[3] та прибутковий будинок, який зберігся до наших часів.

Після 1917 завод перейшов у власність людей на прізвище Свірські, потім підприємство було націоналізовано і стало відомим як маслобійний завод № 8. Його орендувало Донське пайове товариство «Донснабторг». Завод існував до другої половини XX століття. В XXI столітті у цьому будинку розташовується готель[1].

Опис[ред.ред. код]

Оригінальний фасад будівлі не зберігся. Збережені лише деякі елементи, зокрема на другому поверсі у віконних отворів[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г Маслобойный завод суеверного купца//Хроники Ростова
  2. Энциклопедия старого Ростова и Нахичевани-на-Дону: Герович-Коцебу. Дополнения, с.48
  3. Дом суеверного купца