Соняшникова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Со́няшникова олі́я — рослинна олія, видобута з насіння соняшнику.

Соняшникова олія

Історія[ред.ред. код]

Батьківщиною соняшника є Північна Америка. Індіанці вживали його у їжу, використовували як ліки, виготовляли барвники. Інки поклонялися соняшнику як священній квітці. До Європи дикорослий соняшник потрапив із Північної Америки у 1619 році, був завезений іспанцями. Довгий час соняшник вирощували на клумбах та палісадниках як виключно декоративну рослину, а майже два століття потому він опинився у Росії. Спершу соняшник був лише окрасою панських садиб, пізніше почали лузати його насіння. Російський академік Севергін писав наприкінці XVIII сторіччя, що із соняшникового насіння, яке є чудовою їжею для папуг, можливо добувати олію та готувати каву. Так поступово відкривалися можливості його практичного використання.

Отримання[ред.ред. код]

Отримання старовинним способом.
Насіння соняшника очищається від своїх жорстких оболонок спеціальною машиною, а після цього розмелюється; отримане тісто вкладається у мішки і пресується гідравлічним пресом.[1] Видобуток олії способом такого холодного пресування становить 18-20%.[1] Олія світло-жовта, прозора, дуже повільно висихаюча, має ніжний смак і ароматичний запах. Головним чином використовується в їжу, а також для приготування штучного сала.[1] Якщо тісто пресувати гарячим, то вихід олії складе 30-35%, але олія буде темного кольору; таку олію використовують для миловаріння.[1]

Насіння соняшника, селекціонованого на підвищений вміст олії, характеризується міцним зчепленням ядра і насіннєвої оболонки, що ускладнює повну очистку від лушпайок.[2]

Властивості[ред.ред. код]

Сира соняшникова олія має приємні запах і смак. Густина при 10 °C 920–927 кг / м 3 , температура застигання від −16 до −19 ° С, кінематична в'язкість при 20 °C — 60,6 ×10-6 м 2/сек. Йодне число 119–136, Гідроксильне число 2-10,6.

Склад[ред.ред. код]

Склад жирних кислот y соняшниковій олії:

Жирні кислоти Відсоток
Лінолева 46-62%
Олеїнова 24-40%
Пальмітінова 3.5-6.4%
Стеаринова 1.6-4.6%
Міристинова до 0.1%
Ліноленова до 1%
Архаїнова 0.7-0.9%

Середня молекулярна маса жирних кислот 275–286. Склад фосфоровмісних речовин, токоферол, восків, вологи, летких речовин, не жирових домішок, величина кольорового числа, прозорості, перекисного числа, температура спалаху, а також сорт — залежать від способу віджимання, екстракції і подальшої обробки олії, змінюючись в широких межах.

Соняшникова олія — продукт рослинного походження, тому не може містити холестерину. Тим не менш, багато виробників в рекламних цілях спеціально підкреслюють його відсутність.

Використання[ред.ред. код]

Соняшникова олія — одна з найважливіших рослинних олій, що має велике народно-господарське значення. У кулінарії застосовується для смаження і для додавання до салатів. З нього виробляють маргарин і кулінарні жири (шляхом гідрування). Соняшникова олія застосовується для виготовлення консервів, а також у миловарінні та лакофарбовій промисловості. Соняшникова олія входить до складу різних мазей.

Споживачі сирої соняшникової нерафінованої олії в сегменті b2b: виробництва рафінованої та бутильованої соняшникової олії, виробники жирової продукції (майонез, маргарин, саломас тощо), підприємства, що виробляють лако-фарбову продукцію, підприємства тваринництва і птахофабрики.

Україна є найбільшим експортером соняшникової олії у світі (близько 40% світового експорту), у ній виробляється близько 20% соняшникової олії світу.[3]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г Фишер Г. Практіческий мыловаръ. Практическое руководство къ фабрикаціи всЂхъ сортовъ мыла / Издательство: Петроградъ: Изданіе В. И. Губінскаго. Переводъ В. Дмитріева. — 1914, С.: 240 (с: 21-22) (рос.)
  2. Растительный белок / Пер. с фр. В. Г. Долгополова; Под ред. Т. П. Микулович. — М.: Агропромиздат, 1991. — 684 с.: ил. ISBN 5-10-001276-5 (СССР) ISBN 2-85206-239-9 (Франция) (с. 33) (рос.)
  3. Sunflower Crude and Refined OilsFAO, 2010. (англ.)


Посилання[ред.ред. код]