Соняшникова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Со́няшникова олі́я — рослинна олія, видобута з насіння соняшнику.

Соняшникова олія та квітка соняшника
Соняшникова олія

Історія[ред. | ред. код]

Батьківщиною соняшнику є Північна Америка. Індіанці вживали його як їжу, використовували як ліки, виготовляли барвники. Інки поклонялися соняшникові як священній квітці. До Європи дикорослий соняшник потрапив із Північної Америки у 1619 році, був завезений іспанцями. Довгий час соняшник вирощували на клумбах та палісадниках тільки як декоративну рослину. Спершу соняшник був лише окрасою панських садиб, пізніше почали лузати його насіння. Російський академік Севергін писав наприкінці XVIII сторіччя, що із соняшникового насіння, яке є чудовою їжею для папуг, можна добувати олію та готувати каву. Так поступово відкривалися можливості його практичного використання.

Отримання[ред. | ред. код]

Отримання старовинним способом.
Насіння соняшника очищається від своїх жорстких оболонок спеціальною машиною, а після цього розмелюється; отримане тісто вкладається у мішки і пресується гідравлічним пресом.[1] Видобуток олії способом такого холодного пресування становить 18-20%.[1] Олія світло-жовта, прозора, дуже повільно висихаюча, має ніжний смак і ароматичний запах. Головним чином використовується в їжу, а також для приготування штучного сала.[1] Якщо тісто пресувати гарячим, то вихід олії складе 30-35%, але олія буде темного кольору; таку олію використовують для миловаріння.[1]

Насіння соняшника, селекціонованого на підвищений вміст олії, характеризується міцним зчепленням ядра і насіннєвої оболонки, що ускладнює повну очистку від лушпайок.[2]

Властивості[ред. | ред. код]

Сира соняшникова олія має приємні запах і смак. Густина при 10 °C 920–927 кг / м 3 , температура застигання від −16 до −19 ° С, кінематична в'язкість при 20 °C — 60,6 ×10-6 м 2/сек. Йодне число 119–136, Гідроксильне число 2-10,6.

Склад[ред. | ред. код]

Склад жирних кислот y соняшниковій олії:

Жирні кислоти Відсоток
Лінолева 46-62%
Олеїнова 24-40%
Пальмітінова 3.5-6.4%
Стеаринова 1.6-4.6%
Міристинова до 0.1%
Ліноленова до 1%
Архаїнова 0.7-0.9%

Середня молекулярна маса жирних кислот 275–286 а. о. м. Вміст фосфоровмісних речовин, токоферолу, восків, вологи, летких речовин, не жирових домішок; величина кольорового числа, прозорості, перекисне число, температура спалаху, а також сорт — залежать від способу вичавлювання, екстракції і подальшої обробки олії і змінюються в широких межах.

Соняшникова олія — продукт рослинного походження, тому не може містити холестерину. Однак, багато виробників у рекламних цілях спеціально підкреслюють його відсутність.

Використання[ред. | ред. код]

Соняшникова олія — одна з найважливіших олій, що має велике господарське значення. У кулінарії застосовується для смаження і для додавання до салатів. З нього виробляють маргарин і кулінарні жири (шляхом гідрування). Соняшникова олія застосовується для виготовлення консервів, а також у миловарінні та лакофарбовій промисловості. Соняшникова олія входить до складу різних мазей.

Споживачі сирої соняшникової нерафінованої олії в сегменті b2b: виробництва рафінованої та бутильованої соняшникової олії; виробники жирової продукції (майонезу, маргарину, саломас тощо); підприємства, що виробляють лако-фарбову продукцію; підприємства тваринництва і птахофабрики.

Україна є найбільшим експортером соняшникової олії у світі (близько 40% світового експорту), в країні виробляється близько 20% соняшникової олії світу.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Фишер Г. Практіческий мыловаръ. Практическое руководство къ фабрикаціи всЂхъ сортовъ мыла / Издательство: Петроградъ: Изданіе В. И. Губінскаго. Переводъ В. Дмитріева. — 1914, С.: 240 (с: 21-22) (рос.)
  2. Растительный белок / Пер. с фр. В. Г. Долгополова; Под ред. Т. П. Микулович. — М.: Агропромиздат, 1991. — 684 с.: ил. ISBN 5-10-001276-5 (СССР) ISBN 2-85206-239-9 (Франция) (с. 33) (рос.)
  3. Sunflower Crude and Refined Oils Архівовано 13 листопад 2013 у Wayback Machine. — FAO, 2010. (англ.)


Посилання[ред. | ред. код]