Меланостомієві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Меланостомієві
Photonectes margarita
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Stenopterygii (дискусійний)
Ряд: Голкоротоподібні (Stomiiformes)
Родина: Стомієві (Stomiidae)
Підродина: Меланостомієві (Melanostomiinae)
Parr, 1927
Роди
Посилання
Віківиди: Melanostomiinae
ITIS: 622318
NCBI: 319447

Меланостомієві (Melanostomiinae) — підродина голкоротоподібних риб родини Стомієві (Stomiidae), раніше розглядалась як окрема родина Melanostomiidae.

Опис[ред. | ред. код]

Характерною рисою групи є будова передніх хребців: у деяких видів вони майже скорочені й у всіх хоча б небагато змінені так, щоб збільшити рухливість голови.

Голова й тіло меланостомієвих вкриті маленькими фотофорами, а більші світні органи розташовуються двома поздовжніми рядами з кожної сторони уздовж нижньої частини тіла. За очима знаходиться досить велика світна залоза, причому в самок деяких видів вона менша, ніж у самців, або навіть відсутня. Крім перерахованих органів, у меланостомієвих світиться також потовщення на кінці вусика й слизова тканина, що покриває різні ділянки тіла й плавці. Вдавалося протягом шести годин спостерігати в акваріумі світіння одного з видів меланостомієвих – Echiostoma barbatum. Виявилося, що ця риба може контролювати світіння заочноямкової залози, що спалахує іноді яскравим рожевим світлом, тоді як в інший час її світло було теж досить яскравим, але зеленувато-білим. Світло, що випускається великими фотофорами, залежно від віку риби може бути різним – від рожевого до темно-червоного кольору. Дрібні фотофори на голові й тілі світяться рожевим або пурпурним, а тіло й плавці – зеленуватим світлом.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені меланостомієві дуже широко й зустрічаються у всіх океанах, крім Північного Льодовитого. Різні види підродини були спіймані на різних глибинах, від поверхні до 4500 м, але більшість із них живе не глибше 1000 м. Розміри їхні, як і більшості глибоководних пелагічних риб, невеликі, і найбільші ледь досягають 40 см. Можливо, правда, що в глибинах океану живуть і набагато більші меланостомієві. Під час свого двадцятого занурення в батисфері 22 вересня 1932 році біля Бермудських островів американський іхтіолог Вільям Біб бачив на глибині 700 м дві риби завдовжки біля двох метрів, які належали, цілком ймовірно, до цієї родини.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Живляться меланостомієві порівняно великими планктонними безхребетними й дрібною рибою. Не раз у їхніх шлунках знаходили міктофових (родина Myctophidae) і циклотон (родина Gonostomidae), довжина яких становила біля половини довжини риб, що їх з'їли. У свою чергу багато меланостомієвих самі служать їжею більшим хижакам – марлінам, тунцям тощо.

Види[ред. | ред. код]

Підродина містить 15 родів та близько 200 видів.

Bathophilus ater
Bathophilus nigerrimus
Bathophilus pawneei
Bathophilus vaillanti
Echiostoma barbatum
Eustomias braueri
Eustomias obscurus
Eustomias trewavasae

Посилання[ред. | ред. код]